| anonim_4396 a întrebat:

Luni imi face analizele la salonul unde lucrez și mi-e frica sa nu fiu exclus deoarece iau steroizi (danabol si sustanon). Credeti ca pot fi depistat in analizele de sange? Am auzit ca doar in cele de urina se gaseste tocmai de asta am si refuzat analiza urinei. E normal asa ceva, adica analizele sunt obligatorii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, pot fi depistati la analizele de sange, daca sunt cautati. Atata timp cat ai fost informat de aceste analize cu suficient timp inainte (incat sa iti poti da demisia daca nu esti de acord), este legal

| Dragoslav a răspuns:

Ce fel de salon?
in mod normal, atat analizele de sange cat si cele de urina sunt folosite la depistarea steroizilor dar pentru depistarea acestora se folosesc reactivi specifici. Analizele normale de urina si sange se fac pentru depistarea anumitor boli sau pentru depistarea folosirii drogurilor. Faptul ca ai refuzat recoltarea probei de urina deja este suspect pentru angajator. Cred ca iti faci griji inutil. Analizele se fac pentru anumiti factori exacti, adica nu se fac de exemplu pentru orice posibil. Daca se face test HIV, nu va aparea ca folosesti Sustanon. Si chiar daca s'ar afla (de parca nu se vede pe tine ca te umfli repede), ce s'ar intampla?

| Dragoslav a răspuns:

Daca ai fi postat intrebarea mai din timp, ai fi aflat ca se pot elimina anumiti factori mai repede si te poti ''curata'' partial foarte repede.