| mrclaust a întrebat:

M-a înțepat un coleg cu vârful de la compas(un compas neruginit) și am sângerat un pic, se întâmpla ceva dacă nu fac vaccinul antitetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Buna,stai linistit ca nu se va intampla nimic.Asa am patit si eu, numai ca obiectul ascutit a fost altul (un ac) si nu mi s-a intamplat nimic happy.Fii fara grija si nu te mai speria asa din orice happy

6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Este suficient sa pui pe locul respectiv alcool medicinal sau apa oxigenata!

| DraGfirE a răspuns:

Cred ca asta e o intrebare pusa la misto, nu ti se poate intampla nimic daca e neruginit cum ai zis tu si daca era ruginit trebuia sa fi intrat in piele, sange si abia in cateva ore ajungeai la spital.

| traveler a răspuns:

Daca maine dimineata nu mai ai nimic,inseamna ca este o simpla rana. Daca se inroseste urat in jurul intepaturii si devine dureroasa si se umfla, fuguta la doctor.Ca o regula sa stii pentru tine: Todeauna cind te ranesti este bine sa iti provoci singur o singerare, prin stoarcere, cureti astfel rana in interior prin singerarea provocata.Nu este cazul la rani deschise,doar mici intepaturi, plagi (patite de exemplu in excursie si nu ai medicul in apropiere)etc. Apoi tamponezi cu tinctura de iod, bandajezi cu pansament cu rivanol etc.Nu ocoli medicul.

| ynculpatu a răspuns:

Eeee antitetanu stai linistit ca nai nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-ti cu spirt.

| DariaSofia95 a răspuns:

Nuu.stai linistit, nu vei avea probleme de niciun fel, nu pare a fi nimic grav. doar in cazutl in care ti se va invinetii foarte tare si te va durea atunci ai putea merge la un control dar eu zic sa nu-ti faci griji. funda te rog!hee hee