| KatyKat a întrebat:

M-a intepat o albina la buza si am o buza mare parca ii din silicon, va rog ajutati-ma! ce trebuie sa fac ca pina miine sa fie asa cum era?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

@iCeCreaM, sa-ti iei de la farmacie Claritine. thumbs up Din prospect vei afla cate sa iei si cand. Pe mine acum vreo 2 ani in urma m-a muscat o albina de pleopa, aveam un ochi de toata frumusete. oh go on laughing crying Am purtat ochelari de soare vreo saptamana. laughing In fine, medicul meu de familie mi-a recomandat Claritine. Efectele au inceput sa se vada aproape imediat. thumbs up Numai sincer nu cred, ca ti se va dezumfla chiar pana maine. sad rolling eyes Probabil va trebui sa astepti vreo 2-4 zile. rolling eyes Oricum bafta si multa sanatate! peace signwinking

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

@iCeCreaM, ma bucur, ca te-am putut ajuta. Mersi pentru apreciere! peace signwinking Iti doresc sa-ti treaca cat mai repede! day dreaming

| Adredemesconf a răspuns:

Pai sincer eu cred ca mai bine te-ai duce la un doctor daca ti-a amortit buza!
Tatal meu e apicultor, si am fost intepata des de albine.Intr-o zi m-a intepat una in mana.Nu am dat prea mare importanta ca doar eram obisnuita. Dar dupa aia a inceput sa-mi amorteasca buzele si limba.Pana am ajuns la spital cu mama abia mai puteam respira, ca dupa ce iti amorteste limba si buzele ti se umfla gatul si nu mai poti respira.Acum n-am mai primit un ac de 2 ani.Incerc sa ma feresc cat mai mult de albine. Cam ciudat, nu? Avand in vedere ca tatal meu e apicultor. Dar na, doar nu vine cu albinele in casalaughing
Pai ce poti sa faci este sa inmoi o bucata de pansament in apa rece si sa pui pe buza. Cand se incalzeste inmoaie iar bucata in apa rece. Daca o tii tot asa iti garantez ca pana maine trece. E incercata de mine si trece cu brio!
Te pup:*
pa, pa.

| St3fa a răspuns:

Puneti compresa cu apa rece peste noapte! Sigur o revina la normal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

:-s Fugi repede la o farmacie permanenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia o pastila de claritine acum si alta maine dimineata.

| adryanb27 a răspuns:

laughing de ce nu ai pus o poza cu tine asa, intepata!?! laughing draga, nu ai ce face, trebuie sa astepti cateva zile bune, poti pune gheata, dar acum e prea tarziu, trebuia cand te/a intepat! nu ai c face, trebuie sa ai rabdare, daca t ajuta cu ceva intepatura de albina e benefica inimii! laughing ceao

| adryanb27 a răspuns:

Dupa o saptamana cu ochii umflati, si daca luai 1 bob d mazare iti trecea, noName, nu numai cu Claritine!

| Gabi1335 a răspuns:

Pune niste gheata.

| vlad audi 2010 a răspuns:

Incearca sa afli ceva remediu de la bunica, matusa etc cum sa dizolvi acu din buza