| Alexia3110 a întrebat:

M-a muscat o capusa in iunie si de atunci am un dul care nu se mai duce si ma mananca, e micut, pe scalp si uneori se înroseste.
Doctorul de familie a zis ca e o alergie si mi-a prescris o crema, m-am dat cu ea 2 sapt si a disparut, iar acum a aparut inapoi si ma mananca zona. Tot incerc sa ma programez ca dermato dar nu raspund la telefon la fisier... aveti idee ce o fi? Capusa mi-a fost scoasa complet de o ruda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Muscatura artropodelor are o particularitare iesita din comun si anume, in locul muscaturii, agenti stimulenti proveniti din gura acestor animale, pot persista pe perioade lungi de timp.Luni, chiar si ani de zile.Acestia nu pot fi eliminati usor din organism si trebuie sa ai rabdare.
Este bine sa mergi la medic pentru a te asigura ca nu e nimic grav, dar cel mai probabil iti va prescrie un unguent care sa amelioreze simptomele.

Numai bine!

| Alexia3110 explică (pentru Floridori):

Multumesc mult pentru răspuns!
O să merg, îmi făceam griji mari din cauza asta, adevarul e ca eu mereu la orice mușcatura de insecte am reacții pe lunga durata, ce a ce ma face sa cred ca am alergie la insecte, nu stiam asta cu saliva lor ca dureaza mult in corp daca te musca

| Floridori a răspuns (pentru Alexia3110):

Cu drag!
Cred si sper ca nu este nimic ingrijorator. Daca mergi la medic, este cel mai bine.