| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si nu stiu sigur daca m-a muscat o capusa. Nu de mult aveam mancarimi la picior la genunchi dar in fine... alaltaieri am vazut ca sunt rosie in acelasi loc si in mijloc se vede un punct maro micut si eu cred ca e capusa pentru ca de atunci ma doare piciorul in zona aceea si atunci cand il indoi ma doare si mai tare. Help me! Daca e o capusa, ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mdaria a răspuns:

Daca e capusa, iti dai seama. Din cate stiu eu, de la muscatura de capusa nu te doare. Daca dai cu mana peste punctul micut ar trebui sa se miste putin si sa-i vezi piciorusele. Ca sa o scoti cel mai indicat e sa te ajute cineva trebuie prinsa foarte bine cu degetele si trasa ca sa nu-i ramana capul inauntru. Dupa ce o scoti, te dezinfectezi cu alcool medicinal si apoi pui niste crema de propolis. Oricum nu te panica! E posibil sa fie altceva. Uita-te bine!

| DeeaDiduu a răspuns (pentru mdaria):

Mersii mult! Pana la urma am aflat ca nu e capusa dar mersii oricumwinking

| mdaria a răspuns (pentru DeeaDiduu):

Cu mare drag. Cum ai rezolvat problema?

| DeeaDiduu a răspuns (pentru mdaria):

De fapt am cam exagerat big grin
I-am zis mamei si ea mi-a confirmat ca nu e capusa.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana cand te duci la doctor, ca o prima masura, dati cu tinctura de propolis (capusele nu suporta alcoolul). Apoi, pune rostopasca.
Nu stiu sigur daca e capusa, insa pentru orice eventualitate, trebuie sa te duci la medic happy.

| dragutzairina a răspuns:

Buna! Pai trebuie sa te duci la medic urgent pentru ca pot fi chiar si fatale (adica sa mortale).Te duci si ti-o scoate asa cum trebuie sau iti va da medicamente.Dar nu sta degeaba si te uita pentru ca se poate agrava. fundita?puppy dog eyes big grin tongue

| Belllla a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai! Explica-le si lor faza cu genunchiul, exact cu ai scris mai sus, si vei avea parerea mai clara de la ei.
Asta trebuia sa faci prima data, nu sa vii sa spui pe TPU.

| DeeaDiduu a răspuns (pentru Belllla):

Stiu dar sunt amandoi la serviciu si nu pot sa le zic pana cand se intorc. big grin

| Belllla a răspuns (pentru DeeaDiduu):

Eu i-as suna big grin, sau cel putin pe mama.

| Lavvvo a răspuns:

Ar trebui sa te duci la spital!