| IoanaaaaaaaaASDF a întrebat:

M-am apucat de o dieta, mai fac si sala, mi-a venit ciclul mai repede cu 5 zile, de obicei am dureri insuportabile, acum sunt ok.
E ok ca a venit mai repede?
Si unde s-au dus durerile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT, deoarece doar in acest caz menstruatia se poate porni mai devreme sau mai tarziu fata de cele 28 de zile care reprezinta lungimea unui ciclu menstrual considerat standard/normal. Sau aceasta pornire in avans a menstruatiei se datoreaza unor dereglari hormonale de moment in cazul in care ciclul tau menstrual este de tip REGULAT. In cazul in care ciclul menstrual este de tip neregulat nu se poate determina/prevede niciodata data de incepere a urmatoarei menstruatii. Aceasta se poate produce in orice moment dupa trecerea celor minim 21 de zile fata de menstruatia anterioara, deoarece si in acest caz se considera ca fiind un ciclu normal cu cel mai scurt ca numar de zile, cel de 21de zile, precum si unul lung de 35-42 de zile sau chiar mult mai lung. Lipsa durerilor premenstruale cat si din timplul eliminarii menstrei poate fi urmarea unei cantitati mai mici de menstra si acest lucru se datoreaza faptului ca ciclul menstrual anterior a fost unul mai scurt de doar 22-23 de zile si in aceste conditii organismul tau nu a avut la dispozitie suficient timp pentru a construi/forma un endometru bine dezvoltat si drept urmare acesta a fost unul mai anemic, mai subtire si slab vascularizat. Pentru destramarea endometrului si transformarea acestuia in menstra este nevoie de mult mai putina prostaglandina, deci si crampele musculare sunt mai slabe sau chiar inexistente si este logic sa rezulte si o cantitate mica de menstra si care la fel de logic poate fi mult diferita fata de menstruatiile anterioare din toate punctele de vedere. Ar fi indicat sa fii consultata ginecologic si eventual sa ti se prescrie un tratament pentru reglarea ciclului menstrual la unul standard de 28 de zile pentru ca menstruatia sa se produca mereu la data stbilita. Multa sanatate!

1 răspuns:
| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

E normal sa iti vina si mai devreme. Nu vine neaparat la aceeasi data, poate veni si mai devreme, si mai tarziu. Durerile probabil nu mai sunt asa insuportabile din cauza sportului, ea atenueaza durerile. Nu a disparut nicaieri = ))