| Roberrt21 a întrebat:

Salut, de ce prietena mea a simtit durerile menstruatiei acum 2 zile dar doar astazi i-a venit ciclul? E normal?

11 răspunsuri:
| ℓαυяα a răspuns:

Mai mult de 85% dintre femei prezinta una sau mai multe tulburari de ordin fizic si emotional in perioada ciclului menstrual cuprinsa intre ovulatie (cand se elibereaza un ovul din ovar, in aproximativ a 14-a zi de ciclu) si prima zi a menstruatiei. Aceste tulburari poarta denumirea de simptome premenstruale.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca asa este normal sa li se intample fetelor si femeile.
Dar, de ce vii tu ca barbat, sa te intersezi de ciclul femeilor?

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu stie cand si cum sa o bage la pat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Mi-e tare urat de barbatii astia " chizdelea" care vin sa intrebe de ciclurile femeilor si altele.
De ce nu vine fata aia? O doare mana sa-si faca cont si sa intre pe forum, sau nu stie sa citeasca pe internet?

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asa e. Ei nu le stiu pe ale lor dar se intereseaza de alte probleme.

| Roberrt21 explică (pentru darrio2007):

Domnul Darrio2007, presupun ca nu doar eu ci cu toti am pus odata cel putin o intrebare care nu are legatura cu noi. Din cate stiu e bine sa cunosti cat mai multe, din mai multe domeni. Daca eu am vrut sa stiu un raspuns la intrebarea aceasta care e problema ta?

| Roberrt21 explică (pentru darrio2007):

Si din cate stiu si se poate observa site-ul se numeste Toti pentru Unu, nu Toti criticam pe Unu!

| darrio2007 a răspuns (pentru Roberrt21):

Daca erau probleme intreba ea, nu tu. Inteleg ca iti faci griji. Probabil ca ai vrea sa faci sex cu ea si nu stii cand anume. Puteai sti ca ciclul nu vine exact in aceeasi zi in fiecare luna. Poate avea dureri si de la o raceala, acolo jos, la cum se imbraca fetele in ziua de azi, ca sa fie la moda. Dar vremea rece si organismul nu tine de moda. Sper ca ai inteles ceva.

| darrio2007 a răspuns (pentru Roberrt21):

S-ar numi TCU nu TPU.

| corbulalbrosu a răspuns:

Simptomele PREMENSTRUALE se pot manifesta sub forma unor dureri care apar in zona abdominala inferioara, in zona pelvina sau la nivelul sanilor si se manifesta sub forma unor stari si/sau senzatii de discomfort mai mult sau mai putin accentuat, Aceste simptome premenstruale de regula incep cu circa 2-3 zile mai devreme de data de incepere/pornire efectiva a sangerarii menstruale, iar in cazul unor femei, uneori durerile ''specifice'' pot sa apara chiar si cu 5-7 zile inainte de momentul de pornire a menstruatiei. in concluzie se poate raspunde ca este cat se poate de normal ca durerile sa se produca in modul prezentat de tine. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

E ceva normal.
La unele fete apar simptomele cu 1-2 zile înaintea menstruației.