| Pamanteanul a întrebat:

M-am decis sa beau numai apa plata(5 litri pe zi), apa carbogazificata, lapte de vaca, de bivolita sau lapte de capra din piață care nu e de la comerț, iaurt natural de la piață care nu e de la comerț, limonada făcută acasa cu lămâie naturala bio stoarsa cu zahar sau fără zahar, cafea naturala sau Ness cu sau fără lapte, cafea decofeinizata cu sau fără lapte, ceai negru tare sau slab, ceaiuri aromizate sănătoase fără cofeina, fresh de fructe bio sau legume bio, banane, mere, roșii, morcovi etc... făcut acasă la mixer sau Blender, whiskey cu limita ocazional, lichior cu limita ocazional, șampanie cu limita ocazional, vin rosu sec sau demisec cu limita ocazional, vin alb sec sau demisec cu limita ocazional, ceaiuri din plante, ceaiuri din pătrunjel și verdețuri și ceaiuri din legume sau fructe și cam atât...

Credeți că e o schimbare buna? Ce beneficii o sa am? O sa îmi fie greu fără cola, sucuri carbogazoase, sucuri naturale, energizante și chestii pline de zahar și e-uri din comerț? Pierd ceva dacă nu le mai beau? O sa scad în ochii persoanei iubite sau în ochii lumii de exemplu sau alte chestii psihologice? Ce câștig?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt pentru abstinența totală. Doar așa să te gândești că ai un singur ficat. În ziua de azi, poți face transplant de ficat în China, cam cu 50000 $.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă elimini alcoolul ocazional. câștigi cățiva ani de viață, de care o să ai nevoie la sfârșit.

| Pamanteanul explică (pentru sadrian46):

Ziceam ocazional când sunt de exemplu cu o fată și vrem sa bem o șampanie sa ne facem de cap

| sadrian46 a răspuns (pentru Pamanteanul):

Nu sunt pentru abstinența totală. Doar așa să te gândești că ai un singur ficat. În ziua de azi, poți face transplant de ficat în China, cam cu 50000 $.

| johnnny123 a răspuns:

"O sa scad in ochii persoanei iubite?"

Care persoana iubita, aia pe care o tot hartuiesti si care nu vrea sa aiba nimic de a face cu tine? Nu cred ca o sa scazi mai mult in ochii ei doar pentru ca renunti la cola.

| Zuzu1991 a răspuns:

"cafea naturala sau Ness"
m-ai pierdut, nu am mai citit restul
cafeaua e o OTRAVA care te face sa te trezesti
ness-ul e o simulare ARTIFICIALA facuta NUMAI DIN CHIMICALE a otravii din cafea (si are o formula APROAPE absolut identica cu otrava de soareci)

deci, esti tare, ai invetat apa calda, asta, dieta "perfecta"

PRACTIC, e-urile sunt mai bune decat "dieta" ta tongue

| Yuoia a răspuns:

Fara ness!
Limonada, fara zahar ci cu miere de albine.
Nu o sa-ti fie greu fara energizante, cola si alte mizerii.

| Sophieka a răspuns:

E o schimbare in bine, dar sa bei 5 litrii pe zi este prea mult, si 2 litrii poate fi mult. Trebuie sa bei doar cat iti cere organismul.
Consumand o cantitate mare si nenecesara de apa / suc etc, iti subtiezi sangele din organism si nu produci nimic bun.
Consuma fructe si legume crude, nepreparate, si cate un fresh -smoothie la blender.
Poti manca si gatit, dar mereu sa ai si ceva crud alaturi.
Iti recomand carti ...De exemplu cartile doamnei dr. Virginia Faur. Sunt foarte utile, contin multe retete si o oaza de cunoastere despre organismul nostru si natura...

| badpanda a răspuns:

Vorba multa si nimic concret.De ce nu te mai primeste psihiatrul tau?

| Pamanteanul explică (pentru badpanda):

Dar de ce nimic concret? Am zis clar ce băuturi o sa consum și ce nu. Ce treaba are psihiatrul?

| LaraClarice a răspuns:

Ai scris 5 l pe zi, chiar atât de multă apă vrei sa bei? Sa știi ca nu e indicat.
Referitor la fresh-ul de fructe, a fost dovedit ca are mai mult zahar fără de cum are în mod obișnuit un fruct. Poți cauta pe net.
Dacă tot ce ai menționat mai sus e tot, dar tot ce vrei sa mănânci, nu e bine. Dacă vrei sa slăbești, sau sa ții un regim sanatos, ai nevoie de o gama larga de alimente, nu doar lapte, legume și fructe.

| Andreeeush3369 a răspuns:

Cand n ai tu gradina ta acasa nu prea poti spune ca mananci bio, si 5 litrii de apa nici macar nu i recomandat