| Anonymm1597 a întrebat:

M-am inpuns acum 1-2 ore cu un cui ruginit in talpa si mi-s-a umflat piciorul nu tot, in jurul inpunsaturii.Am antitetanus facut (acum 3 saptamani am facut antitetanus).Ce as putea sa fac sa se desumfle? FUNDA pentru cel mai bun raspunshappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mâncărici a răspuns:

Nu e o problema chiar asa de grava, nu te impancieta, eu personal m-am intepat de mai multe ori si nu am avut antitetanusul facute de ani buni! Pentru desumflare incearca un compres cu apa rece, spirt si o masare usoara cu gaz daca ai la indemana! Bafta si nu te impancienta nu este ceva foarte grav ce necesita o interventie a medicului

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand dezinfecteaza intepatura foarte bine cu multa apa oxigenata si apoi Rivanol sau betadina. Apoi stai cu piciorul ridicat (in pat pe perne sau pe o patura rulata) si nu calca in el cam 24 de ore (te duci strict la baie). Pune si ceva rece (o puinga de gheata invelita in batista) saca este foarte umflat. Timp de 2-3 zile incearca sa stai cat mai putin in picioare.

Abh
| Abh a răspuns:

Du-te maine la medic sa te dezinfecteze cum trebuie si sa-ti dea tratament.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Sa astepti altceva nu ai ce, daca ai apa oxigenata sau spirt sa pui pe vata si sa tii putin acolo te mai ajuta.
Daca te va durea maine si va fi tot umflat va trebuii sa mergi la medicul de familie pentru un consult.
Succes si O seara placuta! happy

| Anonymm1597 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Pai am pus spirt chiar cand m-am inpuns

| Andrei233 a răspuns:

Da cu putin alcool medicinal si badijoneaza locul respectiv.

| BANN3R a răspuns:

Gheata in acea zona, si ar trebui sa vezi un doctor

| Gaby405 a răspuns:

Sa te duci cat mai repede la un doctor

| Anonymm1597 explică (pentru Gaby405):

Si ce poate sa imi faca doctorul sa imi dea antitetanus? Ca si ala il am facut!

| Gaby405 a răspuns:

Pooi el va stii ce e de facut

| Ker0s3x a răspuns:

Si mie mi s`a intamplat asta cand aveam vreo 7-8 ani (Am calcat intr-un cui ruginit de la un gard.)
Eu nu il aveam facut antitetanusul l`am facut atunci
Si mie imi era umflat, si foarte rosu in zona aceea, trebuie doar sa astepti, se rezolva de la sine.
Totusi o sa calci putin mai rau pe picior ceva timp...eu am reusit sa calc pe tot picioru in 2 saptamani mnoh..Nu stiu!
Bafta!winking

| Ker0s3x a răspuns:

Putina apa oxigenata...winking
Eu am bagat un servetzel in ceai de musetel si am pus putin alcool pe servetelul respectiv si am tamponat.

| Danutz_Mihai_1997 a răspuns:

Du-te la doctor ca am un prieten care a patit tot la fel cu antitetanus si dupa aia cu cuiu (mare coincidenta) si dupa aia sa intepat cu un cui 9ma og a calcat in-trunu si ii s-a umflat piciorul du-te repede la doctor inainte sa se infecteze

| Cristian_Simi_1987 a răspuns:

Du-te la vulcanizare cu el sa ti-l desumfle