| GabrielaP01 a întrebat:

M-am intepat accidental cu acul de la socrul meu, i-am făcut o injecție cu clexane in burta și când am scos acul am vrut sa ii pun capacelul inapoi si într-o fracțiune de secunda m-am intepat rău in deget, mi-a curs sânge, am mers am spălat degetul cu apa si sspun si dupa am menținut un tampon cu spirt. El nu știe dacă are vreo boala cu transmitere, HIV, hepatita b sau c, sifilis. Ce mă sfătuiți să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Te sfatuim sa nu fii anxios/a, sa astepti minim 6 sapatamani si apoi sa iti faci analize la sange daca ai o teama.
hiv cu siguranta nu are este destul de rar.
Mai mult ca sigur nu ai nimic! Dar ca sa verifici iti poti face analizele de rigoare mai ales contra hepatitelor virale.
Daca zic bine aceste analize se pot face gratuit cu trimitere de la medicul de familie!

| Violleta2022 a răspuns:

Pai spalatul ala al pielii nu ajuta la nimic, ca acul l-ai bagat in interiroul pielii tale, acolo unde nu te poti spala cu nimic, asadar daca omul are ceva contagios sau periculos, te-ai contaminat si tu.

Clexane este o heparina, care ajuta sangele sa nu se coaguleze, ca sa nu faca cheaguri de sange pe vene, plamani sau inima, deci omul nu face acea injectie pentru boli contagioase.

Din pacate, va trebuii sa lasi macar 1-2 luni sa treaca, ca sa te poti testa corect de hepatite, HIV sau alte boli care se pot lua prin injectare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Analize.
lui in primul rand

| Furnicuta000 a răspuns:

Sansele sa aiba hepatita sau ceva grav transmisibil sunt foarte mici dar in general cand cineva se inteapa intr-un an care e posibil sa fie infectat cu hiv merge la spital si acolo i se da un fel de tratament care opreste instalarea virusului in organism sau ceva de genul si asta se face in primele zile cred pentru ca apoi nu se mai poate face nimic. Deci tu alegi, daca ai vreo suspiciune si vrei sa fii sigura, te poti duce si va faceti amandoi analizele.
Si tine minte regula nr 1 cand faci injectii: niciodata nu se recapisoneaza acul. Niciodata!

| LaviniuA a răspuns:

Daca socrul ii sifilitic, asta e ce sa-i faci. Nu toata lumea se intelege bine cu socrii laughing
Mergi la medicul de familie sa-ti zica analizele.