| sanitorii12345 a întrebat:

M-am intepat acum 7 ore intr-un cui neruginit, nou care era infipt intr-o scandura. A curs destul de mult sange, iar abia acum mi s-a umflat talpa in jurul ranii. In rest nu am nici o durere musculara sau febra. Imi e greu sa merg, dar in rest rana e acoperita de piele si este o zona umflata, dar durerea e minima. Oare e nevoie de vaccin desi nu era cui ruginit? Pot astepta pana a 2a zi pentru a vedea daca apare vreun simptom?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Antitetanos se face obligatoriu si pentru intepatura de tep de planta, nu mai vorbim de fier indiferent cat de frumos ti se pare tie si lucios sau muscaturi de animale. Daca e umflat nu e bine deloc, e grav. Cazul tau e de Urgente UPU sau / si te duci la Boli Infectioase ca acolo au camera de garda si sunt obligati sa te vaccineze. Trist e ca uneori sunt in criza si lipseste vaccinul. Eu sunt meserias si ma tai de 35 de ani in toate fiarele si n-am nimic dar mi s-a dezvoltat o imunitate. Te invat din pozitia de 8 ani de sofer de salvare. Pentru asa ceva s-au facut amputari.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca ar fi bine sa te duci la medicul de familie sau la urgente, doar un medic care te examineaza iti poate spune daca este sau nu nevoie de antitetanos.