| Anonimity a întrebat:

Acum o zi si jumatate, m-am intepat in palca intr-un cui ruginit. De teama nu am mers sa imi fac vaccin antitetanos iar acum ma cam doare, intepatura nu a fost foarte adanca dar totusi... stiti ce as putea face? s-a cam umflat si e calda in zona respectiva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Λησηумσцѕ a răspuns:

Daca a trecut decat o zi jumatate e bine atunci. Pai du-te la farmacie si cumpara amoxicilina sau rivanol, intreaba care-i mai buna si cat timp sa iei si de cate ori pe zi. Scumpe nu sunt.
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Pune gheata, si mergi la un doctor. S-ar putea sa-ti zica sa cumperi vaccinul, costa in jur de 10 lei. Doare doar putin, asa ca stai fara griji! Multa sanatate!

| Anonimity explică (pentru ռօCօოოεռէ):

Ok, mersi de ajutor, nu ar fi vorba de bani dar am inteles ca trebuie facut la maxin 24 de ore de la intepatura si au cam trecut

| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Trebuie sa il faci, chiar si putin mai tarziu, sa nu se infecteze zona. O seara frumoasa!

| fdfddfdsdsghmmjnjjjhsdsfd a răspuns:

Si eu m-am taiat odata intr-o teava ruginita si am spalat doar cu apa si sapun si nu am facut vaccinul si nu am nici pe naiba

| Gabrielutzuuuuuuuu a răspuns:

Ai facut o greseala mare sa stii. Trebuia sa te duci sa iti faci acel vaccin deoarece rana se poate infecta si cine stie unde parunde infectia.Mai bine du-te sa iti faci vaccinul, caci am si eu un prieten care l-a intepat o fata in umar cu un ac de seringa nesterilizat.