| roox a întrebat:

M'am lovit la deget(ăla din mijloc) la handbal... sincer... chiar nu ştiu ce s-a întâmplat.cred că l-am dat peste cap.
Acum e umflat şi mă doare, dar pot să'l îndoi, dar doare. Dacă strâng mâna în pumn mă doare foarte tarethinking
Ce e de făcut?thinking

P. s. Îmi cer scuze că am folosit cuvântul"doare " de prea multe ori.:-d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Masează locul cu Diclofenac gel sau Ketonal.
Este bine dacă ai face și o radiografie pentru a știi exact este sau nu fractură.
Pa, pa.

| zorialbi a răspuns:

Poti sa dai cu Diclofenac gel - e antiinflamator, o sa te ajute sa se dezumfle si sa nu te mai doara. E cumva si vanat? Am patit si eu asa odata si s-a invinetit. Daca e si vanat mai bine dai cu Antiflebitic gel (care in plus fata de diclofenac contine si heparina - care ajuta sangele sa circule in zona respectiva). Sanatate!

| Robert5678 a răspuns:

Si eu am patit asa de cateva ori, si dupa un timp a trecut.Insa Recomand! PUTERNIC! sa mergi sa te vada un doctor.BAFTA!

| Bucatarul.com a răspuns:

Pune comprese cu apa rece si-ti va trece. happy

O batista inmuiata-n apa rece sau chiar gheata!

| jade_7951 a răspuns:

Am patit si eu la fel tot la handbal... de 2 ori acelasi deget.stiu ca era o durere ingrozitoare. e ca o entorsa. iti trebuie o crema pentru inflamatii, un fel de bengay si leocoplast.
mai intai tine degetul sub jetul de apa rece, aplici crema si o lasi sa intre in piele apoi iti pui leocoplast in spate si fata pe lungimea degetului si inca doua benzi pe incheieturile degetului. trebuie sa ai grija sa nu te lovesti iar. eu inca mai am o mica durere sad si a fost acum un an. bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am patit tot asa cu mana dreapta si tot la handbal. Mi se umflase si ma durea cand o miscam. M-am dus la doctor si mi-a pus-o in ghips pentru o saptamana, deoarece era luxata.Cred ca si degetul tau este luxat, nu e nimic grav, dar ar trebui sa te consulte un specialist.:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune gheata pe el pentru a se dezumfla si asteapta putin si vezi cum se comporta. Dupa 2-3 zile daca tot te doare foarte tare, du-te la un control pentru a te asigura ca nu e luxat, nu mai face sportul(explica-i profesorului situatia)si mare grija pe viitorwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi cer scuze pentru postarea dubla.