| Chocolacious a întrebat:

Acum 2 zile m-am lovit la deget la volei. N-am putut sa-l indoi cum trebuie pentru ca doare [ cand strang pumnul ]
s-a umflat putin si la mijlocul degetului este putin vanat...
Mi l-am dat peste cap? E ceva grav? Ce sa fac sa-mi treaca mai repede? Eu l-am tinut si in apa rece, m-am dat si cu fastum gel, l-am bandajat in tifon sa nu-l mai idoi ca ma doare.
Va rog sa-mi raspundeti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Prostia ai facut-o cand l-ai tinut in apa rece... acum o sa inceapa sa te junghie. Te duci la farmaciei iti cumperi Lasonil e o crema de obicei o gasesti la farmaciile care prepara medicamente dar o gasesti si asa, iti dai dimineata si seara cu spirt apoi cu crema pe deget. Cauta si o bucata de tub berman mai mare ca degetul tau nitel cat sa intre pe el, il pui peste deget apoi te legi cu pansament, nu fasa supra elastica. De ce am zis tub berman, 1 la mana daca te duci la spital o sa iti bage mana in ghips pentru 1 deget ceea ce inseamna ca o sa ai pe urma lipsa de calciu, si la urma urmei ghipsul nu e bun. Pui tubul pe deget iti reamintesc sa nu fie fix sa fie larg! tubul nu-ti va da voie sa indoi degetul exact ca atunci cand ai ghips laughing, daca nu vrei cu tub, o pui pe maicata sa iti lege degetul de celalalt deget cu pansament si eviti sa il indoi. Insanatosire grabnica. Evita apa rece si apa calda la deget.

| Chocolacious explică (pentru Azµre):

Mulţumesc mult de sfat...Acum mi-a trecut, deşi mai doare un pic atunci când îl îndoi înceeeet, sau când mi-l lovesc...

| Azµre a răspuns (pentru Chocolacious):

N-ai pentru ce dar ca sa nu te mai doara poti sa-ti dai cu lasonil happy e foarte bun pentru luxatii, fisuri. fracturi etc etc.