| CinevaXX a întrebat:

M-am operat pentru un cornet hipertrofic si acum respir foarte bine, foarte mult aer. E posibil acum sa ametesc din aceasta cauza? A mai trecut cineva prin asa ceva sau similar la deviatie de sept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca hiperventilezi, adica daca respiri excesiv poti avea ameteli pana la lesin. In creier exista un centru care functioneaza stimulat de concentratia de CO2 din sange. Daca aceasta scade foarte mult, centrul respectiv se inhiba si apar ameteli si pierderea cunostintei.

| alessia5158 a răspuns:

Nu, nu te poti astepta la senzatii de ameteala doar pentru ca acum, dupa operatie, aerul nu mai intampina obstacol in drumul sau pana in plaman. Ai aceasta temere pentru ca acum experimentezi senzatii pe care nu le-ai avut inainte de operatie cand aerul nu avea calea libera. Numai bine!