| anonim_4396 a întrebat:

M-am saturat sa fiu sarac din punct de vedere financiar. M-am saturat sa vad fericirea prin ochii altora. M-am saturat sa am nevoie de 6000-7000 kcal pentru a ma putea sustine. M-am saturat sa nu pot sa imi fac o relatie. M-am saturat sa fiu depresiv. M-am saturat sa fiu un sclav. M-am saturat sa zic ca maine va fi mai bine ca azi cand tot timpul va fi la fel si uite asa se duc anii, timpul, viata noastra si visurile noastre care se spulbera. M-am saturat sa nu pot sa imi creez libertatea financiara. M-am saturat sa alerg dupa bani si sa nu ii obtin niciodata. M-am saturat sa mimez fericirea. M-am saturat sa imi spun ca sunt bine cand in realitate nu sunt deloc bine si cum ar fi trebuit sa fiu. M-am saturat sa am impresia ca am probleme de sanatate si sa cred ca am considerandu-ma inferior fata de altii. M-am saturat sa nu pot sa reusesc sa schimb nimic de unul singur. M-am saturat sa ma duc la magazin si sa ma uit in buzunar daca imi permit azi acel produs sau nu. M-am saturat sa traiesc intr-o lume materiala incercand sa te lupti sa aduni cat mai mult. M-am saturat sa traiesc o viata trista mimand fericirea si asteptand ziua cand incetezi din existenta. Am obosit. in legatura cu tot. Si sunt convins ca sunt foarte multi care se regasesc fie ca recunosc fie ca nu. pentru ca in adancul nostru vedem cum viata ne spulbera toate visurile si sperantele noastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Când ești "sărac" înveți sa te restrângi cu banii și cheltuielile, mănânci cât îți permite bugetul, de îmbrăcat și încălțat tot în funcție de cât îți permite bugetul. Dacă îți place sa faci lux, dar totuși pe bani putini, este și normal sa ramai cu nimic în buzunar și apoi sa numeri zilele in calendar pana la următorul salariu.

Mereu trebuie sa te descurci fix cu cât ai. Crede-mă ca am trecut prin situații mai dificile decât ale tale și pana azi cred ca trebuia sa ma sinucid de 1001 ori. Dar uite ca am supraviețuit, am răzbit, nu am murit, știu ce înseamnă și traiul cu pâine goala în casă sau de sărbători sa nu ai decât pită goală. Am crescut și într-o familie destrămată, dat departe de bunici, frați, tata, alte rude. Eram văzut oaia neagră, om fără viitor, descurajat și de familie din toate punctele de vedere. Frații mei nu au suportat sa trăiască în "sărăcie" și au fugit de mult timp de acasă pe unde a apucat fiecare. Azi nu mai știu nimic de ei de peste 10 ani, pe la bunici nu am mai trecut de peste 15 ani. Ca tare mult ma doreau pe acolo. Nu mai eu știu ce am pătimit cu "familia" mea.

Si uite ca am supraviețuit și supraviețuiesc. De 1 an si jumătate mama a primit și diagnostic cancer si ce lupta a fost cu ea sa o readuc în mințile ei dpdv psihic. Sa o conving sa facă tratament și etc. Sa merg prin țară cu ea, la clinici, investigații, tratamente, stat la uși și 7 ore. Pe drum dus-întors câte 36 ore. Mulți s-au dat deoparte și oameni în care aveam încredere și-au arătat adevărata lor fata. Acum, la boală. Nu am avut sprijin din partea nimănui, poate din partea medicului oncolog care la început a intervenit personal pentru a ajunge mai ușor mama la alt medic si gratuit ( care trebuia plătit, dar na). Mereu am găsit soluții, rezolvări și am ieșit din toate problemele. Azi mama este spre însănătoșire. De multe ori Dumnezeu ne dă probleme pe cap întrucât știe ca putem trece cu bine peste.

Si asta este numai o parte din problemele mele. Nu mai contează, dar nici depresiv nu sunt. Nici anxios. Da-o încolo de treaba. Cum va vedeți un pic la strâmtoare nu vedeți alta scăpare decât moartea?

17 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

OK, am inteles ca te-ai saturat sa diverse chestii. Intrebarea e CE FACI acum ca ai izolat "x" chestii de care te-ai saturat? Stii cum ar trebui sa procedezi? Sa te iei singur de urechi si sa incepi sa bifezi chestii pe lista. Nu te costa nimic sa fii ordonat. Nu te costa nimic sa ai o autodisciplina in cheltuieli, in alimentatie, in viata in general. Stiu, e greu. Toti avem mai mult sau mai putin probleme similare cu ale tale. Nu ma dau savant, am stat niste ani buni blocat intr-o relatie toxica si acum simt ca intra timpul in sac ca desi am inceput divortul, e posibil sa dureze un an-doi ca justitia de la noi e lenta si nefasta e cam cu capul...

| CostinAlamariu a răspuns:

Cum adica ai nevoie de 7000 de calorii sa te poti sustine? Eu sunt barbat în toată firea si mananc doar 1000 de calorii pe zi și nici măcar nu pot slăbi

| AnonymousCadrar a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Am metabolismul care arde foarte multe calorii. trebuie sa bag tot timpul repede ca spartul si tot nu ma ingras.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru AnonymousCadrar):

Probabil ai o dereglare hormonală. Ar trebui să vorbești cu un endocrinolog.

| AmandinaDragan a răspuns:

Foarte adevarat. Nu vrei sa vezi cum e sa nu detii nimic si sa fii fericit? Klaus Schwab de la Forumul Mondial plateste tinereii tampiti sa fie ''progresisti''. Vino si tu pe bicla sau troti si fii ca ei.

| MocanuAlina2006 a răspuns:

Viața este grea dar credemă cu nădejde în Dumnezeu o să o socatem de la capăt, lunea asta materială de care ai zis este temporară important e să facem bine atunci să vezi fericire veșnică în Rai credemă, știu probabil nu m vei crede că mulți zic că nu există viață după moarte că mori și aia e dar nu e așa! au existat mult cazuri de reînvieri din moarte clinică și culmea toți au văzut același lucru în acea moarte clinică. ți se pare o coincidență? eu cred că nu. încearcă să fii credincios cat de mult posibil roaga-te la Domnul și o să vezi că o să fii mai fericit în viață ta și o să fii fericit daca ești bun și în Rai unde nu e tristețe și suspin mai bine sa suferim puțin pe pământ decât în Iad pe veșnicie da mai sunt sk momente grele în viață dar o sa fie bine cu mila Domnului, eu acum ce Tiam zis e sfat nu e obligație, sper doar să nu iți faci o părere rea despre mine că am zis toate astea.☦️?

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru MocanuAlina2006):

Iertatima pentru semnele întrebării de la sfârșit am gresit eu

| AnonymousCadrar a răspuns (pentru MocanuAlina2006):

Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra si ajutorul acordat. din pacate nu am avut decat o singura funda la dispozitie pe care deja am acordat-o anterior.

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru AnonymousCadrar):

E okay mă bucur că am putut ajuta!☦️❤️ nu funda contează ci să ajuți nu să faci cu interes

| l4r4w a răspuns:

Bună, am observat că ai multe comentarii deși nu mulți au ajutat. Sfatul meu este să incepi de jos toată lumea incepe cu pași mici, nu trebuie sa te grăbești. În primul rând nu poți să vi la noi și să te plângi ca nu iti merge nimic in viață dacă tu nu incerci sa schimbi lucrul asta.
Totul vine bazat pe cum gândești, dacă te gandesti ca "e greu", "nu pot sa o fac", "nu o sa reusesc niciodata" atunci asta se v a intampla, nu vei reusii dacă gândesti asa, dar hai sa privim si partea buna, dacă te gandesti ca "pot s o fac" "e usor" etc. atunci o vei face. Nimeni nu s-a nascut norocos, dacă oamenii au reușit să construiasca avioane, masini, case de la 0, tu de ce nu poți să-ți schimbi viața? indiferent de cât de puțin ai, tu esti capabil de orice, daca ei au reusit să facă atatea lucruri, tu de ce nu poti incepe de la 0 cum au facut-o si ei? Dumnezeu nu te-a pus pe planeta asta ca sa nu poti face nimic cu viata ta, a vazut potential in tine de asta esti aici, apropie-te de Dumnezeu, roaga-te in fiecare noapte, poti sa ii spui lui Dumnezeu prin ce treci si te v a ajuta, dar asta depinde si de tine, nu poti depinde de Dumnezeu toata viata ta trebuie si tu să te trezesti din pat si sa muncesti, Dumnezeu nu iti v-a da minuni, doar din munca ta.
Uită-te la alte persoane ca inspiratie (de exemplu orice milionar, ei au reusit sa fie milionari din nimic sau oricine alt cineva)
Gândeste te prima oara "cu ce incep? sa incep cu cum arat? sau cu prietenii toxici?" si primul lucru care iti este cel mai usor pe acela sa l schimbi.
Să nu te plângi daca ai o slujba in care nu te simti bine. Gaseste-ti un loc de munca care sa-ti placa, munca aia o vei avea multi ani, iar daca nu iti place unde lucrezi te va ceda psihic. Dacă mai vrei să vorbim hai să vorbim pe insta. Sper ca te am ajutat, succes!

| AnonymousCadrar a răspuns (pentru l4r4w):

Multumesc! Mai ajutat! Hai pe Instagram atunci poate schimbam 2-3 vorbe.

| l4r4w a răspuns (pentru AnonymousCadrar):

Pe insta ma numesc @iorga.stan1

| Ema234 a răspuns:

De aceea vă spun: Nu* vă îngrijoraţi de viaţa voastră, gândindu-vă ce veţi mânca sau ce veţi bea; nici de trupul vostru, gândindu-vă cu ce vă veţi îmbrăca. Oare nu este viaţa mai mult decât hrana şi trupul, mai mult decât îmbrăcămintea?
* Ps 55:22 Luca 12:22 Luca 12:23 Fil 4:6 1 Pet 5:7
26Uitaţi-vă* la păsările cerului: ele nici nu seamănă, nici nu seceră şi nici nu strâng nimic în grânare, şi totuşi Tatăl vostru cel ceresc le hrăneşte. Oare nu sunteţi voi cu mult mai de preţ decât ele?
* Iov 38:41 Ps 147:9 Luca 12:24
27Şi apoi, cine dintre voi, chiar îngrijorându-se, poate să adauge măcar un cot la înălţimea lui?
28Şi de ce vă îngrijoraţi de îmbrăcăminte? Uitaţi-vă cu băgare de seamă cum cresc crinii de pe câmp: ei nici nu torc, nici nu ţes;
29totuşi vă spun că nici chiar Solomon, în toată slava lui, nu s-a îmbrăcat ca unul din ei.
30Aşa că, dacă astfel îmbracă Dumnezeu iarba de pe câmp, care astăzi este, dar mâine va fi aruncată în cuptor, nu vă va îmbrăca El cu mult mai mult pe voi, puţin credincioşilor?
31Nu vă îngrijoraţi dar, zicând: ‘Ce vom mânca?’ sau: ‘Ce vom bea?’ sau: ‘Cu ce ne vom îmbrăca?’
32Fiindcă toate aceste lucruri neamurile le caută. Tatăl vostru cel ceresc ştie că aveţi trebuinţă de ele.
33Căutaţi* mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi neprihănirea Lui, şi toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.
* 1 Imp 3:13 Ps 37:25 Marc 10:30 Luca 12:31 1 Tim 4:8
34Nu vă îngrijoraţi dar de ziua de mâine; căci ziua de mâine se va îngrijora de ea însăşi. Ajunge zilei necazul ei.

| Ema234 a răspuns:

Toti oamenii trec printr o criza existential la un moment dat. In care nu is mai gasesc fericirea, nu inteleg cu ce scop traiesc si sunt pe pamant, simt ca si cum nu mai au scapare si nu gasesc solutii.
Dar este o solutie si la capatul oricarui tunel este o lumina. Iti garantez. Roagate si citeste Biblia, din scoarta in scoarta. Acolo ai sa vezi foarte multi oameni deznadajduiti si neinsemnati, saraci si vai de ei. Si Dumnezeu a facut din ei Regi, Prooroci si oameni ff importanti si cu vaza. O sa vezi ca daca iti predai viata in mana Domnului o sa iti arate ce are pregatit pentru tine, si iti garantez ca e minunat. Nu te mai cufunda in problemele pe care le ai acum. Si ca un mic sfat, gaseste in fiecare zii un lucru pentru care sa multumesti. Se numeste jocul multumirii. Gen: Multumesc pentru ca pot sa respir, am mancare, pot sa fac cutare si cutare lucru; pentru lucruri mici si o sa vezi ca toate vor merge mai bine.

| public2322 a răspuns:

Du te frate la psiholog ca ai nevoie iti platesc eu sedinta