| BlueButterfly97 a întrebat:

Hei! Mi-am infipt un bisturiu in mana din greseala incercand sa tai ceva..rana e mica in lungime dar este destul de adanca. Nu am avut nimic la indemana sa dezinfectez dar am dat cu apa. Intrebarea e: trebuie sa desfac rana, care cred ca s-a prins putin, si sa bag acolo ceva dezinfectant? Sau este de ajuns ca am dat cu apa? Sper sa nu fie nevoie sa o desfac pentru ca doare ingrozitor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

"sa desfac rana, care cred ca s-a prins putin"
dacă nu dă semne de infecție atunci pansezi și gata

dacă ai curățat cartofi mai întâi cu bisturiul ăla, nu ar strica un antitetanos

1 răspuns:
| SzaboZolltan1997 a răspuns:

Îți recomand să mergi la medic, nu-i de glumit cu așa.
Dacă se infectează o să fie și mai rău.
Am pățit si eu la fel cu un cuțit!