| anonim_4396 a întrebat:

M am taiat la deget spargand un borcan. problema e ca.simt.ca ar fi intrat o parte mica dintr un ciob acolo.a curs sange, am incercat sa il scot, acum nu mai curge Insa nu stiu daca am reusit sa il scot...s-a inchis rana.mi e frica sa nu il fi impins inauntru, se putea? e periculos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca a ramas ceva acolo, se va simti o diferenta la durere; in cazul acesta durerea este mai intepatoare.
Orice corp strain se va vedea la radiografie. Dar pentru asta trebuie sa mergi la medic. La medicul de familie pentru trimitere.

| francut a răspuns:

Mergi la chirurgie (usor, nu te taie) si spune ca e posibil sa mai ai un ciob. Cu aparatele, ei vor vedea excat ce este acolo. Mergi, ca altfel te infectezi si e mai rau.

| AndreiBalan a răspuns:

Mu stiu daca este posibil, dar este o sansa.Mai bine sa te duci la medic sa vada el mai bine, in unele cazuri pot aparea si infectii! Cel mai bine e sa te duci la medic.

| Anastasie a răspuns:

Simți durere când apeși sau miști degetul? Gen înțepătură? Poți încerca cu o forfecuță dezinfectată, cu vârful să deschizi rana. Apoi pui spirt sau betadina pentru a dezinfecta.

| AnoNiM15273 a răspuns:

Du te la un cabinet medical, le spui ce ti s-a intamplat si se vor uita, si sa ti l scoata, dar daca nu se vede nimic acolo nu cred ca ai, sau nu simti nimic. dar viziteaza neapărat un medic!