| qieiqpalz a întrebat:

M-am taiat la degetu mare si a curs mult sange pana am reusit sa opresc rana deschisa sa zic asa ..Acum am bandaj pe mana dar mi-a cam amortit degetul simt asa nu stiu o caldura puternica acolo (am strans putin ) oare trebuie sa caut ceva de dezinfectare?(am scris cu 1 mana deci scuze pentru scris) in afara de spirt ..nu am, ce as putea pune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand spala rana foarte bine cu APA RECE, sa nu ramana mizerie in ea! In timpul spalarii desface rana cat poti si spala si interiorul, iar dupa spalare stoarce-o bine sa iasa sange cat poate.
NU STERGE RANA cu material textil sau hartie, se poate infecta!

Daca sangerarea este prea puternica, atunci se va folosi carou pentru incetinirea hemoragiei.

Daca sangerarea nu se opreste in 10 minute, atunci trebuie mers la medic!

Pentru ajutarea opririi sangerarii se poate folosi apa oxigenata (daca ai la indemana), iar dupa oprirea sangerarii poti face dezinfectare cu iod (betadina sau tinctura) si /sau spirt sanitar. La urma, se va aplica pansament, dar sa nu fie strans pe rana!
La schimbarea zilnica a pansamentului se spala in jurul ranii cu rivanol si se aplica iarasi iod.
NU se foloseste nici un unguent, doar dupa formarea completa a crustei, daca este de marime mai mare (doar pentru inmoire)!

In lipsa de alte materiale, rana se poate trata si cu SALIVA (asa cum fac si animalele).
Se suge si se scuipa sangele si mizeria din rana, pana ce se opreste sangerarea, dupa care se linge cat se poate de des. Saliva este cel mai bun dezinfectant natural, nu lasa nici sa se infecteze rana.

| qieiqpalz explică (pentru Bula):

Am rezolvat man am doar o taietura de vreo 2 cm in deget acum numai curge am spalat si am pus dupa un plasture ca stiu ca are rivanol si mi-a trecut multumesc tuturor

| unvecin a răspuns:

Cu ce te-ai tăiat? (E ruginit?)

| qieiqpalz explică (pentru unvecin):

Cu cutitul nu e ruginit

| gvrmaria a răspuns:

Caldura o simti pentru ca ai strans prea tare bandajul. Da-l jos si pune altul. Doar betadina sau rivanol daca gasesti, nu pune altceva pe rana deschisa. Spala cu apa rece zona.

| qieiqpalz explică (pentru gvrmaria):

Ma spal dupa il pun din nou bandaj? sau plasture nu stiu cat de mare e rana dar a curs mult sange.

| qieiqpalz explică (pentru gvrmaria):

Am ceva solutie de iod cu mult alcol pot pune? nu am doar tetraciclina.