| LaviniuA a întrebat:

M-am taiat la un degetel. Ce as putea face ca sa treaca mai repede?
Problema e ca atunci cand ma spal se deschide acolo si intarzie vindecarea sad De asta ma deranjeaza, ca trebuie sa am mereu grija sa nu se ude taietura.
Plasturii aia mi se par aiurea, ca se formeaza umezeala dedesubt cand se uda si nu ajuta.
E o taietura usoara, nici nu mai tin minte unde m-am taiat.
(rog seriozitate, sunt panicata)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In primul rand pupa ca sa treaca happy

Revenind tot ce poti face este sa dezinfectezi cu apa oxigenata si sa pui platuri, cam atat

Desi uneori este mai bine ca "rana" sa fie libera decat acoperita!

| Floreenofficial a răspuns:

Buna! Da, când te tai trebuie sa ai grija sa nu dai cu apa, sau du-te la farmacie sa întrebi o doamna daca are să-ți dea ceva.Bafta!

| dullcat a răspuns:

Daca ai treburi prin casa, nu poti ruga pe altcineva te ajute vreo 2 zile? Ca sa stai cu mainile in apa cat mai putin.Rana oricum se vindeca in somn, nu-i bai.

| J0B0MAT a răspuns:

Numai copii pe TPU în ultima vreme.Serios.

| LaviniuA explică (pentru J0B0MAT):

Ma simt jicnita sad Bine ca ai tu probleme de adulti atunci.

| J0B0MAT a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu că mai rău decât o tăietură ușoară la deget nu se poate.Merită mai mult decât o întrebare pe TPU, să scrii o carte, poezie ceva.

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Jicnita se scrie cu G nu cu C ok? E bun, ai mai invatat ceva si azi.
In legatura cu ce spui, ce am opbservat eu, ma zgirii des, mai si ma tai, asa superfecial, dau cu antibiotic crema, trece mai rapid, te simti mai bine dupa ce dai.

Folosesc un antibiotic crema, NEOSPORIN, la tine nu stiu cum so numi, e bun si pentru durere, de aia zic ca te simti mai bine dupa ce dai, nu te mai maninca, are pe linga antibiotic inca vreo 3 chestii.
Si odata pe zi de ma dau, in 3 zile deja trece. Plasturii aia, is buni pe timp de zi, noaptea cand dormi, trebuie sa lasi asa locu, sa se usuce, pentru ca de lasi plasturele alasa tot timpul, tine rana umeda si se vindeca greu.

Astea ar fi trebuie sa le stii, pentru ca ziua te misti, mai muncesti ce faci, trebuie sa legi acolo cu ceva.
Stai nitel sa ma dau si eu cu creama asta, azi numa ce mi sa razuit nitel pielea de la un deget laughing
Cum ai zis tu, esti panicata laughing esti panicata pentru ce anume? Nu mai tine pansament sau ce ai spus noaptea, lasa sa se usuce, asa se vindeca.Dar poti sa dai cu ce am spus, dar fara sa acoperi.

Ce o sa te faci cand o sa faci copii laughing daca de la o taietura deja faci o adevarata poveste.Sensibila mai esti soro.

| johnnny123 a răspuns:

Este pentru prima oară în viață când te tai superficial "la un degețel"?

| VoidEternal a răspuns:

Cati ani ziceai ca ai?

Daca te panichezi de la o taietura de care nici nu iti amintesti cum ai capatat-o, cand o sa fie o chestie serioasa cum vei reactiona?

| LaviniuA explică (pentru VoidEternal):

De asta sunt panicata, ca nu stiu cum a aparut.

| VoidEternal a răspuns (pentru LaviniuA):

Spirite? Demoni? Chupakabra?

Cine stie...

| sammie a răspuns:

Ba da, e cel mai bine sa-ti pui plasture. Te ajuta impotriva ranilor care le poti face peste acea taietura. Dupa 2 ore sau 3 schimba plasturele. Si este foarte bine daca il speli. Te ustura deoarece acolo se aduna scame si bacterii si spalandu-te scapi de ele.

| adryang78 a răspuns:

Există un remediu rapid pe care-l știu de la bunica și pe care l-am folosit personal încă de când eram copil. Și vorbesc foarte serios, nu te iau peste picior. Urinează pe tăietură. Sărurile din urină cicatrizează rapid. Ca să-ți dau un exemplu, odată m-am tăiat la degetul arătător până la os, cu o toporișcă. În două-trei zile rana s-a închis.
Dacă ai rețineri în privința asta, folosește un spray pentru arsuri (Oxymed). E destul de eficient.

| LaviniuA explică (pentru adryang78):

Mersi o sa ma documentez laughing asa o fi cine stie

| Miruna333 a răspuns (pentru adryang78):

Si eu auzisem asta in copilarie insa urina nu-i sterila si nu este recomandat

| adryang78 a răspuns (pentru Miruna333):

Poate că nu, nu te contrazic. În ce mă privește, a funcționat întotdeauna și nicio rană nu mi s-a infectat. happy

| Ararat a răspuns:

Mergi si cumpara un gel de aloe vera cu concentratie mare (98%). Te dai de cateva ori si iti trece.

| savings a răspuns:

Pipilica pe rana ajuta mult, datorita sarurilor.

| Anonim10967544 a răspuns:

Trebuie sa ai grija sa nu dai cu apa acolo, draga Ana.