| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema foarte stresanta, ma joc pe calculator foarte mult, dar de cateva luni am o problema care ma deranjeaza foarte foarte rau. Mereu imi transpira varful degetelor, nu stiu din ce motiv dar este foarte inconfortabil D: A devenit atat de stresant incat o parte din mouse-ul meu a ramas lucios si acum arata foarte ciudat. Cel mai rau lucru este ca mereu ma simt foarte inconfortabil, mai ales ca nu suport sa am mainile pline de grasime sau de alte substante, niciodata nu mananc la calculator si mereu dupa ce mananc ceva ma asigur sa ma spal bine pe maini, dar tot ajung la aceeasi problema. Mereu trebuie sa stau sa ma spal pe maini chiar daca pana la urma tot in acelasi loc ajung... Vreo solutie care ar putea remedia aceasta problema? Multumesc pentru atentie D: ^_^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ai schimbat recent mouseul? ai o sursa de caldura pe langa el.

Trebuie prima data sa elimini cauzele din mediu.

Daca nu e cazul experimetnezi si alte simptome? altceva schimbat?

E nomral sa iti transmpire mana intr-o oarecare masura daca te joci mult timp si nu iei mana de pe el dar mai conteaza si alt factori.

| LeeSong a răspuns (pentru RoCkKiD):

Mouse-ul este relativ nou, recent am observat ca dintr-un mat partea unde imi tin degetul mare a devenit foarte lucioasa, de obicei incerc sa imi tin camera la o temperatura scazuta. Mereu ma spal cu apa foarte rece, dupa ce am vazut niste sfaturi care recomandau asta, dar tot am aceeasi problema. Nici nu trebuie sa folosesc mouse-ul sau tastatura, dupa ce ma spal pe maini problema revine din nou, si de fiecare data cand ma sterg parca devine din ce in ce mai rau D:
Inainte chiar nu aveam aceasta problema dar a inceput sa devina foarte incomod, am incercat sa folosesc si manusi dar nu a ajutat prea mult rolling on the floor)