| TrickstarR a întrebat:

M'am trezit azi dimineata cu un inceput de herpes, zic eu. E mai umflata zona si rosie dar nu au aparut basicute inca si nici nu ma mananca/ ustura. Pana acum 3-4 zile am avut un cos mic in aceiasi zona. E posibil sa nu fie herpes ci doar un alt cos? I'am dat preventiv cu o crema de plafar de care mi-a zis vanzatoarea ca e buna, tinctura de propolis si am mai stat si o ora cu un cub de gheta desi nu stiu cat efect are... Faza e ca abia ce mi-a trecut unul acum 2 saptamani si mi-a ajuns. Chiar nu vreau sa'mi apara altul. Mai ales ca daca intr'adevar e herpes am impresia ca de data asta o sa mi se umfle rau de tot buza. Ce as putea sa folosesc pentru a'l face sa dispara sau macar sa nu se faca mai mare? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca este nici herpes,nici un alt cos,ci doar semnul ramas in urma cosului(care se va trece cu timpul,fara a folosi ceva anume).In orice caz,poti folosi in continuare(preventiv)tinctura de propolis(este foarte buna in cazul herpesurilor, atat in tratare, cat si in prevenirea lor).

3 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Ce ai facut pana acum e destul...
oricum trece singur cu timpul!

| Brunetica a răspuns:

Buna! Aciclovir e foarte bun pentru herpes eu am folosit si crema de galbenele si a avut efect! dar cand iti apare herpes si nu iti trece repede ai prb cu ficatul ca de aia si apare herpesul!

| matthew_5902 a răspuns:

Tratament pentru virusul herpetic (herpes simplex) nu exista dar se pot aplica orice antiseptice local si daca "faci herpes si nu iti trece repede " nu ai probleme cu ficatu' pentru ca nu prea au legatura una cu alta.