| timidu89 a întrebat:

M-am trezit ca ma simt ciudat, am facut pfizer ieri la ora 11. Am febra 38, 1 sau 2. E ok sa iau algocalmin oare? Poate nu e nimeni care are cunostinte in ale medicinei asa dimineata... a mai patit cineva sa faca febra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu lau algocalmin!
Poti lua 1 panadol SAU 1 aspirina, (nu amandoua).
Am facut ambele doze de pfiser si nu am avut febra si nici alte simptome.

| mastadont a răspuns:

Am pățit și eu de la a doua doză. Am luat un paracetamol și în câteva ore am fost ca nou.

| Legion7X a răspuns:

Acum te simți mai bine?

| timidu89 explică (pentru Legion7X):

Am luat Paracetamol la ora 11, la 13:35 am avut temperatura 37, 6. Am avut 38 spre 39 mai dimineata

| Legion7X a răspuns (pentru timidu89):

Este bine. 37.

| Iote a răspuns:

Algocalminul nu este febrifug.
Ia o aspirina.

| timidu89 explică (pentru Iote):

Cum sa nu fie? Omule, eu am luat in 2015 parca combinat cu un antibiotic tare a carui nume nu il mai stiu acum. Si un doctor de la Timisoara mi-a recomandat sa iau asa, nu cel de familie.

| floresdemayo a răspuns (pentru timidu89):

Da, si algocalminul reduce din febra, eu mai dădeam câte un sfert, cățelului, cand avea febră, peste 39.

In cazul vaccinului, paracetamol recomanda medicul de la centrul de vaccinare (la noi in oraș, nu stiu in alte orase.).

| timidu89 explică (pentru floresdemayo):

Mie nu mi-a zis nimic in caz de alte probleme. A crescut se apropie de 39. Cand am avut gripa luam ibuprofen combinat cu algocalmin. Paracetamolul nu mi se pare prea bun, cand aveam covid nu scadea temperatura mai deloc cu el. Unii spun ca aspirina, unii scriu aberatii... care are chef de misto sau caterinca trebuia sa scriu sa isi vada de ale lui.

| floresdemayo a răspuns (pentru timidu89):

Era datoria lui să te informeze, dar probabil că se plictisise să repete la infinit, pentru fiecare, același text.
E o reactie banală, de care vei scăpa în câteva ore. O să te doară si brațul, in care ai primit vaccinul, aprox. 24h...
Apoi, totul va reveni la normal. Nu te agita, fiindcă va fi bine!

| timidu89 explică (pentru floresdemayo):

Febra am de cand mm-am trezit dupa ora 4, nu da semne ca scade. Ba chiar de atunci a mai crescut. Cum isi permit sa scrie prostii niste 0 barati? Doctorul ce mi-a recomandat cand era de garda citea carti, nu era pe Facebook sau tel cum sunt altii asa zisi doctori. Doar ca eu poate reactionez diferit, usor faceam febra si in trecut. Gen nu am reusit sa diger mancarea in totalitate asta vara, din cauza asta am vomitat si am facut febra spre 40. Dar mi-am revenit dupa ce am eliminat toata mancarea si am luat ceva medicament strain 1 data sau de 2 ori. Eu am si anumite probleme, si persoane cunoscute mie fara probleme medicale au facut febra dupa vaccin.

| Iote a răspuns (pentru timidu89):

Algocalminul este adjuvant pentru multe medicamente. Nu febrifug.
Cand eu am spus unui medic ca degeaba imi da algocalmin, ca la mine nu isi face efectul, mi-a explicat ca sunt medicamente care au nevoie de "activare" pentru a-si face efectul. Altfel, mai mult ajuta o cana cu apa rece. Probabil si tie tot de aia ti-au dat. Ca multi mananca antibioticele ca pe bomboane. Si s-au scos din ele substanta activanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia un nurofen daca ai, paracetamol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia un paracetamol.

| timidu89 explică (pentru anonim_4396):

Parasinus parca am, insa am transpirat dupa vreo ora ca si cum ar fi scazuta febra singura.

| Amimanera a răspuns:

Aspirina ar trebui sa te ajute cel mai mult.Are efect antiinflamator si, anticoagulant.