| crisbebe a întrebat:

De vineri ma simt rau si am facut febra(39.3) dar ideea e ca vineri m-am simtit rau cam toata ziua si spre dupa masa m-am simtit mai bine dar cand am iesit afara(nu am facut efort si nci nu am alergat ca nu ma simteam bine)si dupa putin timp mi s-a facut rau de tot de mama mi-a zis ca eram super alba si vedeam negru in fata ochilor(in ziua aia am mancat decat un castron mic cu fulgi pentru ca am stat toata ziua in pat ca nu prea puteam sa ma ridic).
vineri-spre sambata am transipar rau de tot de am udat si salteaua si toata noaptea am avut febra.
ieri, sambata dimineata m-am simtit un pic rau dar ieri am fost si deranjata si la burta (ieri am reusit sa mananc mai consistent)si am baut ceai de menta si am luat si imodium si nu m-am mai deranjat dar de ieri imi bolboroseste burta incontinuu si ma durea asa(acum e mai bine ca am luat un triferment k eram si imbalonata rau)si ieri nu prea am mai facut febra si ieri pe la 6 fara am iesit afara desi nu prea aveam chef dar am zis sa iau o gura de aer si oricum imi era mai bine si dupa ceva timp iar mi s-a facut rau(eram afara)imi venea sa vars eram ametita ma durea capul si transpiram rau si am venit in casa si mi-am facut dus ca am zis ca o sa imi mai revin(era al 3lea dus pe ieri ca transpiram rau)si am luat cand am venit de afara un modafen si pe urma mi-a pus mama termometru si aveam 39.2 si ma simteam super rau si eram la pat si cam dupa 2 ore mi-au trecut simptomele de tot aproape si atunci am luat algocalmin.
ce parere aveti? de la ce poate fi? nu am rosu in gat si de apendicita sunt operata, in curent nu am stat si nu m-am udat cu apa rece.
e normal ca atunci cand beau apa(ieri am baut in jur 2.5 l de apa si azi-nopate 1l)(eu nu prea beau apa de fel)sa imi vina sa vomit chiar si atunci cand nu am febra(de vineri mi se intampla)si simt apa asa grea si pana ajunge in stomac si pe urma imi e foarte greata si dupa 5 min trece dar beau apa si tot mi-e sete.
e normal sa ma simt balonata si sa imi bolboroseasca burta? si dimineata nu ma durea ma intepa si se ducea si in jos spre ovare si spre spate spre rinichi.
acum ma simt cat de cat mai ok si parca nu imi mai bolboroseste burta dar ma mai simt un pic balonata si nu mai am febra mare(37.9)si nu ma mai simt asa rau dar nici ca de obicei.
dar oare de ce cand ies afara ma simt rau?
funda+vot
scuze ca am scris atata
p.s acum beau suc de gref si nu prea imi vine sa vomit asa rau cum imi vine de la apa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Nu mai iesi pana nu-ti revii. Ai o tulburare digestiva.

Bea apa minerala si ceai de menta, ai nevoie de hidratare. Nu bea mult odata, cam cat o ceasca de cafea, dar bea des. Mananca paine prajita cu branza de vaci, supa de morcovi pasata, orez fiert cu sare, carne fiarta.

Pentru febra ia Paracetamol, Modafenul irita stomacul.

Ca sa-ti refaci flora intestinala normala, poti lua Biotics, 1 capsula pe zi, sau alt produs similar de la farmacie (intreaba farmacistul).

| ThatsMethod a răspuns:

Pai crisbebe, ar fi o raceala.Si mie mi s-a intamplat asa.Nu chiar asa dar sa spunem aproximativ