| Marymary05 a întrebat:

M-am trezit dimineata cu senzatia de amorteala in talpa stanga si de atunci imi simt talpa stanga usor amortita, pot sa merg dar simt niste furnicaturi usoare, de la ce poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Bun deci amorţeala sau (parestezia) apare ca urmare a scăderii fluxului de sânge într-o anumită zonă sau a lezării nervilor. Dar de asemenea, mai poate apărea ca urmare a infecţiilor, inflamaţiilor, traumatismelor şi a altor procese anormale.
Mai rar în talpă să se întâmple asta dar tind să cred că se datorează cum spuneam mai sus scăderii fluxului sangvin în acea zonă.
Nu ţi-ar strica oricum un consult de specilitate la medicul de familie şi un set de analize.
Oricum trebuie să te prezinţi la medic dacă amorţeala este însoţită şi de alte simptome ca Confuzie sau pierderea cunoştinţei chiar pentru scurt timp; Dificultăţi respiratorii; Dificultăţi la mers; Ameţeală.
Oricum dacă nu ai astea eu zic să stai liniştit/ă că nu e absolut nimic de speriat dacă te simţi bine.