| SkrillexByIulian a întrebat:

M-am zgâriat într-un cui, nu mi-a curs sânge.Am dezinfectat cu spirt. Cat tine vaccinul antitetanos ar trebui să îmi fac griji? Da, mă doare in zona zgârieturii doar daca apăs.VA ROG AJUTORUL

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Daca ai dezinfectat si ai vaccinul facut, nu ai de ce sa iti faci griji. Doare pentru ca este o rana, chiar daca nu a trecut de piele. O sa treaca.

| Dalmore a răspuns:

Ține câțiva ani buni, aproximativ 10, dacă îmi aduc aminte bine. Dar nu te lua după noi, noi nu suntem medici. Pentru liniștea ta, sună măcar medicul de familie pentru un sfat.

| doctorandus a răspuns (pentru Dalmore):

As zice 3-5 ani, daca are noroc. Daca nu, va muri in chinuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaccinul tine cam 7 ani. Dar ar trebui sa te duci la un spital pentru orice eventualitate.

| Janbarjan a răspuns:

Daca te-ai zgariat adanc mergi si fa-ti vaccinul iar daca este doar o zgarietura nu iti face griji