| anonim_4396 a întrebat:

m-ar interesa, cam cat ar costa un tratament pentru venele sparte pe picioare, daca stie cineva, va rog sa-mi spuneti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

Eliminarea varicelor se poate face prin mai multe proceduri:

Scleroterapie: se injecteaza o substanta in vena dilatata care va produce fibrozarea acesteia, cicatrizarea si retragerea ei sub tegument; sangele nu va mai circula prin ea si in cateva saptamani va disparea completwinking
Proceduri cu laser: poate trata eficient venectaziile, dupa mai multe proceduri vene se estompeaza si dispar in cele din urma;
Chirurgical: smulgerea venelor varicoase cu un dispozitiv special; interventia necesita anestezie si o perioada de recuperare in care sa se remita leziunile produse piciorului.
INTERVENTIA CHIRURGICALA

Acest tip de operatie se realizeaza prin injectarea in venele superficiale a unor substante sclerozante care au rolul de a produce trombozarea vaselor respective cu scoaterea lor din circulatie.

Substantele folosite sunt de mai multe tipuri: detergenti sclerozanti, agenti osmotici, substante chimice iritante. Dintre acestea cel mai des este folosit Aetoxisclerol (detergent sclerozant).

Injectarea se face cu un ac fin progresind de la vasele mari spre vasele mici. Dupa injectare zona respectiva este pansata compresiv.

Interventia nu necesita anestezie, este insotita de o durere minima

In general operatia dureaza maxim 1 ora in functie de numarul zonelor, de tipul substantei.

Operatiile de tratare a venectaziilor nu necesita spitalizare postoperatorie, pacienta putind pleca acasa dupa operatie.

COMPLICATII POSIBILE

Cateva posibile complicatii sint: necroze cutanate, tromboflebite, injectare intrarteriala, embolie pulmonara, pigmentare temporala. Urmareste indicatiile chirurgului plastician pentru a evita instalarea acestor complicatii. puplove struck

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista tratamentul cu "ruscoven", sau tratament cosmetic cu laser, sau tratarea venectaziilor prn insejectare antisclerozante, la care te opresti?