| anonim_4396 a întrebat:

Ma ajuta si pe mine cineva cu o parere legata de menstruatie? Ma simt de o saptamana ca si cum ar trebui sa vina( dureri de burta, sani tari, sunt emotiva, scurgeri mai abundente, cosuri) si inca nu imi vine fiind in intarziere de 6 zile. Sarcina se exclude complet fiind plecata toata luna in strainatate singura si oricum niciodata nu mi-ar trece prin minte sa intretin relatii sexuale fara prezervativ. Am menstruatie neregulata din aprilie de cand am inceput sa iau corlentor. De atunci aveam menstruatie tot la 30-35 de zile in cantitati foarte mici doar de doua zile. Dupa ce am schimbat pastilele dupa 3 luni in care le-am luat menstruatia mea a crescut in cantitate si s-a cam reglat. In septembrie menstruatia a venit pe 14, octombrie pe 13, noiembrie pe 7(cu 5 zile mai devreme) si luna asta trebuia pe 7 si inca nu a venit. Mentionez ca am racit stand desculta pe gresie si intr-o seara acum 2 saptamani mi-au inghetat foarte tare picioarele stand in frig. Am si o secretie alb-galbuie si nu stiu ce sa mai fac. Mentionez ca mereu mai devreme de 30 de zile nu venea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vârstă ai? Nimeni nu te poate ajuta decat medicul ginecolog, el te va consulta si i ti va face analize pentru a te putea diagnostica corect, trebuie sa te intorci in Romania si sa mergi la medic, sau mergi in țara unde esti la medic, daca stii limba si ai bani ca in strainatate serviciile medicale costă mult daca nu ai asigurare, dar daca ai asigurare poate este gratis, in ce țara esti? mersi

| mikis a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am doar 17 ani si am fost la diferiti medici si toti mi-au zis ca e o problema hormonala si imi dau anticonceptionale iar eu una nu vreau sa iau de la aceasta varsta anticonceptionale

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mikis):

Cel mai probabil prin consultatiile efectuate toti medicii ginecologi au ajuns la aceeasi concluzie si anume ca ambele ovare iti sunt afectate probabil ca de sindromul ovarelor chistice/polichistice SOPC si din acest motiv NU reusesc sa maturizeze si sa elibereze la timp ovulul, iar uneori acesta sa nu se elibereze deloc ramanand inchistat in masa ovarului. Singurul/unicul tratament eficient prin care pot fi DIZOLVATE si ELIMINATE chisturile deja formate este cel hormonal si acesta poate fi administrat in mod continuu dar mai ales EFICIENT si corect numai prin administrarea de hormoni prin intermediul PASTILELOR ANTICONCEPTIONALE. In cazul in care vei refuza in continuare sa recurgi la folosirea pastilelor AC indicate, compatibile cu hormonii tai proprii, poti risca ca in cativa ani ovarele tale sa isi piarda functionalitatea si sa se instaleze sterilitatea temporara sau chiar sterilitatea definitiva. Multa sanatate!