| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu...am si eu o intrebare legata de menstruatie. Am 17 ani, viata sexuala nu prea activa si mereu ne protejam. Am probleme de mica cu raceala deoarece mereu umblu desculta pe gresie si stau pe rece. Pe 3 aprilie am avut menstruatie normala; pe 4 mai am avut o menstruatie intarziata si ciudata dar care a tinut doar 3 zile( au curs doar cateva picaturi) si pe 25 mai mi-a venit iar menstruatia doar ca in cantitati putin mai mari decat pe data de 4 mai (precizez ca am dureri de burta, fac de vreo 20 de ori pe zi lipsa mica dar iar in cantitati mici)...e posibil sa fiu racita? Dar am si menstruatie neregulata... ajutor

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul tau menstrual nu este regulat si acest lucru se datoreaza faptului ca achivitatea hormonala a glandelor endocrine nu este una normla/corecta. De asemenea in mod sigur ovarele tale sunt micropolichistice si din acest motiv activitatea foliculului ovarian fiind perturbata, ovulatia nu se produce mereu la aceeasi data. Din cauza acestor perturbari ale ovulatiei apare lungirea sau scurtarea ciclului menstrual si imposibilitatea de a se stabili data producerii urmatoarei menstruatii. Racelile si afectiunile aparatului urinar se pot datora unor infectii ale tractului urinar dar acestea se pot trata printrun tratament corect si adecvat. Si ciclul menstrual se poate regla si stabiliza la un ciclu constant de 28 de zile prin administrarea unor produse hormonale prescrise de un medic ginecolog in urma unei consultatii ginecologice si a unor analize hormonale. Multa sanatate!

1 răspuns:
| mikis a răspuns:

Menstruatia mea nu se mai opreste de atunci... de ce? Va rog ajutati-ma