| VampireBlood a întrebat:

Mă confrunt cu o dilemă. La câteva zile de la terminarea menstruaţiei, am început să am o secreţie vaginala mai abundentă, culoare normală, fără miros sau mâncărimi. Trece o zi, începe iar. Nu am mai sesizat până acum să se repete astfel. E normal? Este secretată pe tot parcursul lunii până la începerea menstruaţiei? Am citit pe un site că antibioticele ar putea influenţa cantitatea, este adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Situaţia este relativ normală, NU cred că ai motive de îngrijorare :)

Aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.
Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.
Oricum, aspectul/cantitatea secreţiei vaginale diferă de la femeie la femeie; iar în unele perioade aceste "caracteristici" se mai pot schimba...

În mod sigur, antibioticele NU influenţează cantitatea secreţiei vaginale!

Toate cele bune!