| Sofer a întrebat:

Ma confrunt cu o problema de ani de zile. Port ochelari cu -2. Dacă fac operația cu laser e posibil sa ajung la 0 cu ochii și sa scap definitiv de ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Operatia de corectare a dioptriei (cu laser) se face doar dupa "maturizarea" ochilor, adica dupa varsta de 25-30 ani.
Dupa interventie, dioptria va fi adusa aproape de 0, fiind calculat o marja de deplasare naturala a dioptriei, cu trecerea varstei (calculat spre varsta de 45-50 ani, cand va ajunge la 0).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| acerr a răspuns:

Parca a spus monica pop ca a gasit o tehnica ..si recomanda

| SelenaTpu a răspuns:

De ce nu întrebi tu doctorul

| tasr123 a răspuns:

Eu zic sa-i scoti, scapi de toate problemele.

| madalin001 a răspuns:

Dacă ai -2 dioptrii sau mai puțin, nu mai purta ochelari la calculator. Petrece vara asta mult pe afară, pe zile însorite și o să îți ameliorezi vederea. Recomand resursa online Endmyopia pentru cine vrea să se educe cu privire la reduced lens therapy