Întrebare recomandată | Jigokunokishi a întrebat:

As avea o intrebare care ma macina : Daca am cataracta si se agraveaza cu trecerea timpului si incep sa vad tot mai prost, daca ajung intr-un punct cand vad foarte rau si atunci merg sa imi fac operatia, o sa imi revina vederea? si va trebuie dupa operatie sa port ochelari definitiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este bine să te operezi cât mai curând posibil, și da, vei purta ochelari dacă lași cataracta să-și facă de cap.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Poate produce orbire daca nu o tratezi la timp prin operatie in acest caz.

| neutrino a răspuns:

Daca te joci asa cu vederea ta, sa zici mersi daca ochelarii te vor salva. Mergi la medic acum, nu atunci cand poate fi prea tarziu.

| Jigokunokishi explică (pentru neutrino):

Deocamdata problema este ca vad cateva bastonase si punctulete in campul vizual si ma deranjeaza lumina mai puternica si am si alte probleme de sanatate si la oftalmolog doar peste vreo 2-3saptamani as ajunge, s-ar agrava tare pana atunci? Ar fi o problema mare?

| pietrean a răspuns:

Sa inteleg din raspunsul dat cuiva, ca nu ai fost la un medic oftalmolog pana acum? De unde stii ca ai cataracta?
Cataracta este de obicei bilaterala si se manifesta la varstnici(cam dupa 44-45 de ani incep simptomele si mai mult femeile sufera de asa ceva), fara a exclude posibilitatea aparitiei si la alte varste(dar sansele sunt mici, de 15-20%).
Cu inaintarea in varsta,sigur ca se agraveaza boala,dar se poate opera,iar vederea isi revine cat de cat, la normal(se indeparteaza pelicula ce acopera cristalinul).In ceea ce priveste purtatul ochelarilor, adica sa existe posibilitatea ca nu vezi corect, poate ar fi necesar sa-i porti.Dar asta, doar medicul poate sa-ti spuna.

| stark47 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa te duci acum cat inca nu este foarte grav.

| Okkultist a răspuns:

Doamne ce inconstienta. MARS la doctor, doamne, realizezi ce zici? Du-te domnule la doctor acum nu iti mai bate joc de templul tau fizic, ca dupa ne intrebam de ce,, ne-am imbolnavit".

Răspuns utilizator avertizat
| Squirrelllllll a răspuns:

De ce sa astepti pana se agraveaza?
La urma urmei e sanatatea ta si e prioritara!
Si daca stai sa te gandesti nu e ca orice ''boala'' e la ochi si nu iti va fi comod sa vezi doar cu un ochi si cu unu ba.

| mihaangelos a răspuns:

SE poate sa iti reuseasca operatia dar va trebui sa porti ochelari definitiv eu sunt fica unui doctor asa ca stiu ce spun.

| tinuta12 a răspuns:

Si eu am probleme cu vederea, si totusi nu am inteles tu vreai sa ti faci operatie la ochi ca sa vezi mai bine? sau trebuie sa-ti faci pentru ca ai o problema seriaoasa? daca e prima varianta iti spun sa nu risti la operatii din cauza ca o sa ti agraveze mai tare vederea, poate nu vreai sa porti ochelari? sa stii sunt si alte cai sa vezi mai bine cum ar fi niste exercitii, eu nu port ochelari pentru ca nu mi sta si nu-mi place dar fac exercitii speciale si ma ajuta

| Jigokunokishi explică (pentru tinuta12):

Eu vad in campul vizual niste bastonase si buline pe care uneori nu le observ, suna cam ciudat dar nah. Am auzity ca poate fi cataracta si as avea nevoie de operatie, nu-mi place ideea dar chiar vreau sa rezolv problema, nici ochelari nu mi-ar placea sa port, ma simt incarcat cu ei pe fata...