| kyjonopsy a întrebat:

eu am 15 ani si port ochelari de mult timp si nu mai am cum sa scap de ei.ma gandeam sa fac operatie cu laser la 18 ani ca sa vad din nou bine, dar vreau sa stiu niste detalii de la cunoscatori.cum este operatia cu laser? doare rau? iti ramane urma pe globul ocular dupa aia? in jur de cat costa? dau si funda si voturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Laserul la ochi e oarecum periculos si e o solutie definitiva, daca se mai schimba ochiul pe urma e greu sa faci iar operatie cu laser, pe cand ochelarii ii poti schimba in fiecare an, daca e nevoie. Eventual poti folosi lentile de contact, dar cei mai buni sunt ochelarii, pentru ca nu ating ochiul, nu-l irita, te protejeaza intrucatva contra vantului, daca pui lentile heliomate te protejeaza contra luminii Soarelui.

Răspuns utilizator avertizat
| vladdd16 a răspuns:

Eu am auzit ca cel mai bine e sa ti-o faci de la 24 de ani incolo

| RaluccaBaby a răspuns:

Buna. Sa stii ca operatia cu laser nu -ti face nicio taietura. La serul este o lumina foarte puternica( parca lumina este rosie, nu mai stiu bine ce culoare are). Stai linistit ca nu te va durea nimic, fiindca nu te taie.

| anonim739 a răspuns:

Si eu vreau sa imi fac operatie la ochi deoarece si eu am probleme la vedere. nu demult mi-a spus cineva ca si-a facut operatie. a zis ca nu doare si in plus nici nu se observa ca a fost operat. pretul depinde poate sa coste si 5000 de lei dar probabil este si mai ieftin sau mai scump, vreo 8000 de lei, banuiesc ca pretul depinde de boala pe care o ai.