| mihaiel4ik a întrebat:

Ma doare in partea abdomenului (Apendicita) cind merg o simt, cind tusesc sau rid, temperatura nu am cind apas pe abdomen nu ma doare, este chiar apendicita sau asa doar nimic grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Du-te la doctorul de familie cel mai bine sau spune`i cuiva să te apese tare acolo apoi să ridice brusc aşa dintrodată mână şi dacă acţionezi ca şi cum ţi-ar face cineva o injecţie în şold atunci ai apenticită, du-te la doctor pentru că dacă ai s-ar putea perfora. Eu am avut şi mă durea tot timpul oricum aş sta şi doar a 3a oară a descoperit-o.

| petrica1111 a răspuns:

Te doare apendicele.Nu prea cred ca ai apendicita,trebuie sa ai greturi sa iti vina sa vomiti,sa fii palida la fata.Dar ar fi bina sa contactezi un medic,neaparat, poate la tine e altfel, nu toate persoanele sunt la fel.

| Reiki a răspuns:

Pentru linistea ta ar trebui,totusi,sa-ti faci o ecografie sa vezi ce anume se intampla,sa nu ajungi la complicatii. Daca exista o durere in acel loc inseamna ca exista ceva in neregula, deci, nu evita medicul acum cand se poate lua in pripa.

| SarahParker a răspuns:

E exact apendicita ca asa mi s-a intamplat si mie dar nu iti fa griji, eu 5 zile am stat asa si n-a fost nimic...
funda? ti-am dat parerea mea ca eu am trecut prin asta

| Deea1111 a răspuns:

Probabil nu este nimic grav, si eu am patit asa dar nu era nimic grav daca ai avea apendicita ai avea febra 40, te-ar durea in continuu apendicita si nu ai mai putea face la toaleta.Dar daca totusi iti este frica fa-ti o analiza. Funda?

| 愛日本 a răspuns (pentru Deea1111):

Eu nu am avut febră.

| Deea1111 a răspuns:

Pai titanic daca tu nu ai avut febra e una dar eu am spus simptomele pe care leau mai toti la apendicita

| DrPlesa a răspuns:

La apendicita ai greturi,nu ai pofta de mancare, te doare local si durerea se extinde pe picior pana la genunchi(piciorul drept)faci febra, si nu poti sa faci la toaleta. Daca ai facut efort(cel mai probabil)problema ti se trage de la coloana si trebuie sa folosesti un gel anti-inflamator si sa ti se faca un algocalmin intramuscular(doar la medic). Gelul il aplici local la incheietura piciorului drept.

| Basketball a răspuns:

Sigur ai apendicita!
Eu am 11 ani si la 10 ani si 6 luni am patit acelasi lucru ca si tine!
Exact aceleasi simptome...dar nu a fost o operatie grea!