| Lukasz a întrebat:

Ma doare in piept si bratul stang.
Se poate face infarct de la 13 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu te gandi la infarct. Nu am auzit de asa ceva la varsta asta.
Trebuie sa te gandesti cum sa ai o viata sanatoasa. Stii ce trebuie sa scoti din viata ta si ce trebuie sa aduci.

| CuriousStuff a răspuns:

La durerea din infarct nu stai acasa sa intrebi ce se intampla pentru ca e o durere foarte puterica, socanta. Durerea se modifica cu respiratiile? Daca da, nu e o durere de miocard.

@ CristanLupulescu
Gata, tati? Nu mai esti medicinist? Sau tu ai invatat ca mai nou durerea din infarc nu iradiaza in gat, umarul stang, bratul stang si ultimele 2 degete ale mainii stangi? Ma amuzi. In curand o sa zici ca nici angina pectorala nu e simptom de infarct.
Cineva sa-i spuna tipului ca daca e portar la spital nu poate sa spuna ca "lucreaza in domeniu"...

| Daniel9988 a răspuns:

Poate oricine sa faca infarct.Chiar si un bebelus.Lucrez in domeniu.Dar nu te doare in brat.Simptomele infarctului sunt:
-greata
-ameteli
-durere in spate(in partea opusa toracelui, aproape de umarul stang)
-dureri in piept
Dar nu vad motivul pentru. care sa faci, decat daca ai o boala cardio-vasculara cu risc.

| Lukasz explică (pentru Daniel9988):

Multumesc pentru raspuns.
Nu am probleme cu inima, am facut si sport, adica antrenamente la fotbal, si am facut acea electrocardiograma si mi-a iesit totul bine.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Lukasz):

Nu ai motive de ingrijorare.La infarct nu porneste spre brat durerea.

| Grigore_Daniel_2002 a răspuns:

Se poate face infarcat, doarca daca ai problem cardiologice si durerea persista mai mult timp, doarca bratul nu are nici o legatura.In oroce caz, daca durerea persista te sfatuesc sa mergi la un medic.