| Caloian a întrebat:

Ma doare in urechi, cum sa fac sa scap de durere? De la ce o fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Durerea de urechi este cauzata, in general, de boala denumita -otita-, care trebuie tratata de medicul O R L pentru a nu se croniciza. Daca durerea a aparut in urma unui curent, pentru calmarea acesteia, se poate cumpara de la farmacie o -Solutie otica-, care se incalzaste putin si se pune cu pipeta in ureche, cate 2-3 picaturi pentru fiecare ureche. Daca ai o sensibilitate deosebita a urechii, este important ca atunci cand stai in curent sau cand mergi afara si este timpul mai racoros, sa pui in fiecare ureche putina vata, pentru a te proteja. Multa sanatate.

7 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Cu ketanol

| Ben. a răspuns:

Sufla mucii mai des.nu mai baga niciun obiect in urechi. povestea cu nu deschide geamu ca se face curent e pentru ignoranti.nu pune nici ulei cald si nici alte magarii. ia un ibuprofen cd te doare.

| J7anine a răspuns:

Ai facut oreion? oricum NU BAGA nimic in urechi! mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa scap de durere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mata o arde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba si amu ma doare si pe mine urechia Ce sa fac ca is Singur acasa Si NAm bani de farmacie Auuuuu! sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine ma doare... asa dintr'o data...