| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare mana dreapta, de la umar spre cot, am luat mydocalm si doreta si nu mi-a trecut.Am observat ca imi alina durerea cu refen retar.Intrebarea mea este de cate ori pe zi se ia refen retar si cate zile se face tratamentul? Multumesc.Stiu ca trebuie sa ma duc la un reumatolog, dar nu ma duc in spital pana nu mai trece pandemia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Spondiloza" se numeste boala. Mergi la medicul de familie care-ti va da trimitere la specialist! Poate fi doar un reumatism, sau altceva. Fara o radiografie nu se poate sti.

| Ochialbastri99999999 a răspuns (pentru Salontanul):

Normal ca merg la medic, dar nu merg in spital pana nu trece pandemia.Eu locuiesc in Deva si spitalul a fost in carantina.Sa treaca pericolul si merg.Am spus eu ca spondiloza nu e o boala? E o boala pe care o au majoritatea, de la curent, de la frig, etc

| Salontanul a răspuns (pentru Ochialbastri99999999):

Probabil ca nu stii sa citesti! Am spus eu ca este boala sa nu este boala? Atata doar ca i-ai pocit denumirea: "spomdiloza" nu este boala si nici altceva.hee hee. Cat despre mersul in spital: intre timp s-au facut dezinfectii si nu mai au probleme la Deva. Oricum nu te vor trimite in spital cu Covid. Stiu si doctorii atata lucru. Poate chiar mai mult decat tine! Nici n-ar avea de ce sa te trimita la spital. Radiografia se poate face in policlinici. Nu prea le ai pe astea si nici nu asculti sfaturile celor carora le-ai cerut! Si crede-ma: eu am luni de zile de umblat prin spitale si aici si in Ungaria. Poate ca adunate dau chiar un an! Iar daca stai pana trece pandemia s-ar putea sa nu mai ai la ce merge in spital. Boala se poate inrautati pana nu-ti vei mai misca mana. Eu am fost internat pe 28 aprilie si am iesit pe 3 mai, cu o boala si n-am murit.

| Ochialbastri99999999 a răspuns (pentru Salontanul):

Esti normal la cap? Cum sa, i "pocesc' denumirea. Uita-te pe net despreSPONDILOZA. Poate ca nu sti de existenta ei.

| Salontanul a răspuns (pentru Ochialbastri99999999):

In primul rand invata sa nu jignesti! S-ar putea sa iti fac un raport si sa nu mai bantui pe aici. Educa-te daca nu te-au educat parintii in cei 7 ani de acasa! Mai mult: invata si limba romana! Scrii "sti" in loc de "stii", pui virgula in loc de cratima (sa, i). Apoi iti dau un printscreen cu scrierea ta gresita. Poate ca asa vei intelege desi mi-e greu sa cred! https://imgur.com/AO4902v
Apropo! Din astia (astea) ca tine am intalnit multi (multe) si de asta imi iau masuri de siguranta. Nu uit sa fac un printscreen.

| împreunăfacembine a răspuns:

Ai ceva probleme de sănătate sau ce s-a întâmplat?

| Ochialbastri99999999 a răspuns (pentru împreunăfacembine):

Am spomdiloza. Durerea de mana ma gandesc ca poate fi de la spondiliza, s-au de la ridicat.Lucrez in comert si... n-a m-ai avem si baxuri cu apa, sucuri.Sau pote am o intindere de ligament sau muschi