| Frank51 a întrebat:

Ma doare maseaua de cateva zile, nu ma durea tare, dar acum e groaznic, am pus usturoi, mi-am clatit zona cu apa cu sare, am luat panadol, nimic nu are efect, la dentist nu am cum sa merg, maine e liber, acum e 10:08 si nu pot sa dorm, ce ma fac? crying o sa mor pana dimineata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E dentist la spital, suna ambulanta pentru ca autobuz daca circula pana la 23 na.

| Yugeen a răspuns:

Depinde ce fel de durere este... şi ce anume a cauzat-o.
Încearcă să ţii în gură nişte apă rece. Ţine un pahar plin tot timpul lângă tine ca să poţi face chestia asta în mod repetat. Uneori ajută.
Durerea la cald e mai nasoală ca asta la rece şi poate mai dispare puţin dacă răcoreşti puţin zona.
Probabil ai infecţie sau ţi-a ajuns o carie mai veche la nerv.
La stomatolog nu e ca la medicul de familie; poţi merge la care vrei cu atât mai mult cu cât nu poţi suporta durerea.

| Frank51 explică (pentru Yugeen):

Ca sa fiu mai explicit, maseaua e gaurita, pana acum durerea era suportabila, dar azi a inceput in forta, pana si acum ma doare, am pasta de dinti pe ea si in gaura, dar tot simt inca durere.

| Yugeen a răspuns (pentru Frank51):

E o durere care pulsează (te lasă apoi te ia şi "pulsează") sau e constantă şi de aceeaşi intensitate?

| Frank51 explică (pentru Yugeen):

A fost o durere care pulseaza pana pe la 4, dar de atunci e constanta si de aceeasi intensitate. Poate e de vina usturoiul? am pus putin in gaura si poate el e de vina, nu stiu. si cat timp ii ia unui nerv sa moara?

| Yugeen a răspuns (pentru Frank51):

Eu zic să încerci să te speli şi să laşi orificiul respectiv curat pentru că acolo este o infecţie şi alimentele nu prea ajută... acolo trebuie în primul rând curăţat. Poate de asta te şi doare atât de tare... pentru că ai astupat.

| Bybanu a răspuns:

I-a o fiola de agocalmin si tine-o acolo la masea [lichidu bine inteles]

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista si stomatologi de urgenta in spitale

| Frank51 explică (pentru suntserios):

Cel mai apropiat spital e la 12 km distanta, si nu am niciun mijloc de transport.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca doare trebuie sa iei raul de la radacina.Adica nu cauti sa te calmeze ca oricum nu se calmeaz daca e infectata.Deci trebuie sa iei antibiotic pentru infectie. In 48 de ore simti ca te lasa.Atentie insa cu antibioticul, iei numaia cel antibiotic care ai mai luat si stii ca nu iti face rau.

| kteichd a răspuns:

Eu ma duceam la farmacie si ii ziceam sa imi dea un calmant pentru masea.

| ashlee a răspuns:

Clateste cu apa calduta cu sare. Poti lua antiinflamatoare de la farmacie. (Antibiotice teoretic nu ai voie sa iei fara prescriptia medicului.)

Du-te la stomatolog deoarece foarte probabil ai infectie, si anume caria a ajuns la nerv si nervul a murit si a facut puroi la radacina.

Infectia se poate trata cu tratament de canal (endodontic) si coroana (daca este masea). Sunt sanse mari sa-ti salvezi dintele daca mergi la stomatolog pana nu se macina complet maseaua (Dupa ce nervul moare, partea coronara devine fragila si se pot rupe bucati din ea.)
E pacat sa-ti pierzi o masea cand o poti salva.

| Frank51 explică (pentru ashlee):

Am clatit cu apa cu sare, dupa ce mananc clatesc gura cu apa, si se pare ca acum nu ma doare, gaura s-a marit, si acum ma doare doar la atingere, adica atunci cand ating maseaua cu degetul sau cu limba.

O sa merg si la dentist dar nu prea curand(din motive scolare+personale).

| PeFuga a răspuns (pentru Frank51):

Asa, lasa caria sa avanseze pana cand nu o sa o mai poti salva cu o simpla plomba ci va trebui extrasa! Apoi o sa ramai cu o gaura pe viata sau va trebui a pui un implant care costa de la 400 euro in sus. Ca deh, o ora sa mergi la dentist nu gasesti pentru o banala obturatie happy...

| maaadyyy a răspuns:

Incearca sa iei ketonal este destul de puternic, si sora mea are probleme cu maselele dar de obicei ii trce dupa ce ia ketonal!

| Bennros a răspuns:

Daca ai bitter in casa ia o gura si tine-o pe măsea. Ia un calmant mai tare gen ketonal, ketorol, augumentin, agocalmin