| Mihaela2023 a întrebat:

Ma doare măseaua ingrozitor de tare am fost la stomatolog și a vrut sa-mi extragă măseaua și eu nu am vrut.
Mi-a prescris să iau oxacilină și ibuprofen, le-am luat dar tot mă doare. Ce pot sa fac?
Știți cum să ameliorez durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Fraieră ai fost iarta ma ca i ti spun, păi de ce nu ai vrut sa i ti scoată medicul maseaua? Scăpai de dureri, asa stai si te chinui, stii tu mai bine decat medicul? El a vrut sa o scoata ca stie el cauza, asa ca mergi maine la el si roaga l sa scoata maseaua, te poti îmbolnavii rau de la puroi faci septicemie.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Măseaua o avea puroi la rădăcină, dacă ți-a dat antibiotic. Nici anestezia locală nu si-ar fi făcut efectul in cazul unei extractii, deci, oricum, e mai bine că urmezi tratamentul înainte. După vreo trei pastile de oxacilină, o să simti o ameliorare serioasă. Acum, esti abia la inceput cu tratamentul. Să nu le iei pe stomacul gol.
Ar fi bine să soliciti și părerile altor stomatologi, pentru a vedea dacă îți poate salva măseaua. Sunt mulți care surprind plăcut. Sănătate!

| laSoledad a răspuns:

Durerea e mare pentru ca ai puroi acolo, e infectata rau maseaua. De asta ti-a dat antibiotic, iar durerea te va lasa dupa o zi sau doua, pe masura ce mai trece puroiul de-acolo. Bine ca ai refuzat sa ti-o scoata. Si eu am refuzat si mi s-a salvat maseaua de la extractie. E un tratament care ti-ar putea salva maseaua, se numeste tratament ENDODONTIC. Asta presupune sa-ti scoata puroiul si nervii de pe canalele maselei pana la radacina, sa dezinfecteze acele canale si apoi sa le sigileze si sa-ti restaureze maseaua.

Procesul e destul de complicat si necesita precizie si atentie din partea dentistului, dar nu te va durea nimic pentru ca vei primi anestezii si acum se lucreaza cu tot felul de instrumente tehnologizate, ca sa nu dea rateuri doctorul. La ce dureri ai zilele astea, s-ar putea ca nici anesteziile sa nu-si faca efectul, pentru ca puroiul e mai puternic ca anestezia (are PH-ul mai mare). Dar peste cateva zile, poti merge la un medic endodont sa iti faca acest tratament.

Intai, trebuie sa cauti cel mai bun cabinet dentar din oras si sa te interesezi daca are dentisti special pregatiti sa faca tratament endodontic, fiindca nu orice dentist poate face asta! Daca zice nu, e clar ca iti iei teapa. Du-te intotdeauna la cei mai buni dentisti endodonti, ca sa nu ajungi sa ai probleme si mai mari din cauza unor oameni neprofesionisti.

Afla aici despre tratamentul endodontic:
https://www.youtube.com/watch?v=GIexx4SKSvQ

https://www.youtube.com/watch?v=B9EO1O15LcI

https://www.youtube.com/watch?v=9CKYonuGitQ

https://www.neoclinique.ro/......n-detaliu/

| nicu991 a răspuns:

Ai rabdare ca medicamentele sa-si faca efectul. Medicamentele administrate oral incep sa-si faca efectul intre 15-30 minute de la administrare.

| TheWhiteDemons a răspuns:

Medicamentele amelioreaza durerea temporal dupa durata mai lunga de asteptat, cel mai bine sa scapi de ea, doar nu preferi sa stai cu durerea? Oricum iti pune una falsa in locu ei doar nu iti lasa gol acolo.

| TheWhiteDemons a răspuns:

La fel a avut si tata si nu mai putea lua calmante si medicamente si a zis mai bine sa il taie pe alveola la masea pe unde e puroiu acumulat sa-l elimine direct, ca medicamentele nu puteau extrage atata de pe canal si asteptai cu durerile, te taie sa elimine infectia si te vei simti mai bine si pe urma ti-o si trateaza ca sa nu o mai scoata, daca asta nu merge atunci iti sugerez s-o scoti direct si tratezi zona.