| 1Chris1 a întrebat:

Ma doare o masea de 2 zile mai mereu dupa ce mananc ceva, gen carne sau supa/ciorba. Este aceiasi masea care m-a durut in urma cu 2 saptamani, insa atunci era o durere insuportabila, nu puteam nici sa ating maseaua, m-am dus la dentist si a drenat maseaua, a lasat-o goala si mi-a dat ca tratament niste antibiotice, pe care le-am luat timp de o saptamana.

Acum a revenit durerea tot la aceiasi masea. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Ai facut o radiografie?
Iti Recomand sa schimbi dentistul!
Cu siguranta a mai ramas ceva infectie pe acolo!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIA să mergi la control ( la acelaşi stomatolog ) când ai terminat tratamentul!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| dannyel86 a răspuns:

Te adresezi din nou specialistului pentru a evalua situatia si a observa cum au evoluat lucrurile in cazul danturii tale. Cu cat amani, cu atat poti face mai rau. S-ar putea sa-ti prelungeasca perioada de administrare antibiotice. Explica-i toate simptomele si va sti cum sa te indrume.