| teo530 a întrebat:

Mă doare piciorul stâng, mai exact călcâiul încât nu pot câlca pe el. De 4 mă doare şi merg fără să calc pe el, iar de 2 zile îmi dau cu diclofenac fiterman gel(dacă nu ştiţi ce e căutaţi-l pe google). Acum 4 zile am alergat 5 metri pe călcâie(eram ud şi nu voiam să fac urme în casă) dar nu prea cred să fie de la asta. Până acum nu m-am uitat la el cum arată, dar acum m-am uitat şi e umflat. Menţionez că acum un an şi câteva luni am avut o contuzie tot la călcâiul stâng, poate are legătură. Vă rog dacă ştiţi ce aş putea face, poate să-l bandajez cu o faşă de la farmacie ar ajuta? Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mariu0699 a răspuns:

Pai daca te doare si zici ca e si umflat, inseamna ca a fost o lovitura mai neplacuta. E bine daca te duci la farmacie si ceri ceva crema/gel si bineinteles ca trebuie sa pui si bandaje. Odata ce faci asta, trebuie sa iti tii piciorul la odihna (doare si e umflat, nu prea ar trebui sa faci ceva).
Eu am avut asta la cot, si nu reuseam sa imi intind mana din cauza umflaturii si am fost la spital sa imi fac o radiografie (sper ca asa e corect) si nu mi s-a vazut nimic. Mi-au zis sa mai pun crema si cam atat, nu era asa grav.
Presupun ca nu ai nevoie sa mergi la spital. Incearca sa te dai cu crema/gel in zona aia pentru 1-2 saptamani si vezi cum merge

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Nu ai alta solutie decat ortopedul! --- mai ales ca exista semne de inflamatie ale tesuturilor moi. Daca vei evita vizita la medic, afectiunea se va agrava si poate degenera intr-o afectiune cronica ce poate conduce la randul sau la si mai multe probleme.