| maria4567 a întrebat:

Ma doare rau o masea ce sa fac in afara de a merge la stomatolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FataAmintirilor a răspuns:

Bună!
Când mă doare pe mine măseaua încerc să mă mişc cât mai mult posibil; să nu stau nicio secundă pe loc. Într-adevăr; când fac aşa uit de durere, dar revine cum mă opresc din mişcat. Încearcă să-ţi găseşti ceva de făcut, ceva care să te facă să uiţi de durere. Dacă tot stai şi zici ''Mă doare!'' o să te doară şi mai tare.
Încearcă să ţii apă în gură. La început te va durea puţin mai tare, dar apoi începe să calmeze cât de cât.
Îţi recomand şi bitter-ul suedez. Am luat şi eu odată şi chiar m-a ajutat.
Iar ca ultimă soluţie...nu uita că mai există şi dentisul.
Succes!
RASPUNDE

11 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Poti sa iei un calmant ( care stii ca functioneaza la tine dar si care stii ca nu -ti face rau )

| vάĝàвøήτ a răspuns:

Da`ti un pumn in ea n`o sa te mai doara=)

| tiberiupi a răspuns:

Sa te duci la dentist...

| Marinush123456789 a răspuns:

Tine alcool la masea, eu recoamnd bitterul suedez. Este foarte bun sa ai asa ceva in casa. poti inmuia in o bucatica de vara si sa o pui la masea sau chiar direct. Daca e o durere provocata de o carie sa ai grija ca pana la urma tot la dentist ajungi.Sa fii curajoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spala-te pe dinti! Sau tine apa calda in gura!

| LuHan a răspuns:

Pai poti sa-ti pui o cuisoare si te intinzi in pat si gata iti trece cam in 10-15 min.

| mariusgone a răspuns:

In caz ca maseaua respectiva este deteliorata (gaunoasa) eu zic sa incerci sa pui pasta de dinti (cu degetul) exact in masea; la mine a mers!

| StanRoxana a răspuns:

Si mie mi sa intmplat.Eu am luat pastile si am statin pat o luna.

| Adrian2 a răspuns:

Pana la urma tot la stomatolog ajungi, cu cat intarzii cu atat se complica situatia. Acum poate fi salvata maseaua cu o simpla plomba, mai tarziu... Deci, iti recomand un doctor cu mana usoara la care eu am lucrat, nu vei simti nimic:

Dr. Mitrica Dan - Tel. 0724069129

Adresa: in centru, blocul de langa Englishpark cu magazinul Top Sport, pe latura care urca spre Casa Alba. Lucreaza f. bine, are mana usoara, superdotare si percepe tarife decente.

| Ele39 a răspuns:

Pai ia un patent si scoatetil laughing rolling on the floor tie frica de dentist nu adica de Stomatolog Pardonlaughing stii cum sa faci freca-l sus jos sus jos sus jos si cade singur laughing rolling on the floor

| maria4567 explică (pentru Ele39):

Nu mi-e frica dar data trecuta cand am fost mi-am scos o masea si tot m-a durut o luna dupa si aveam doar tot sange in gura si vomitam toata noapte pentru ca imi era scarba de sange si nu mai vreau sa mi se intample asa ceva