Întrebare recomandată | MotanuJmekerit a întrebat:

Ma doare o masea ff tare ce as putea face in afara sa ma duc la doctor?crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emblem23 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa i-ei niste antibiotic, augumentin ( e foarte bun), asta ca sa scapi de durere in timp, probabil ai infectie, si in al 2-lea rand sa i-ei un calmant, poti lua : ibalgin forte, sau ibuprofen 400, sau aulin etc, deci ai inteles cum, i-ei antibioticum din 6 in 6 ore si calmantul, maxim 4 pe zi, dar poti intreba si farmacistul mai bine

| Abh a răspuns (pentru emblem23):

Emblem23, de unde stii tu ca are infectie la masea? In al doilea rand, Augmentinul nu se ia la 6 ore. Nu mai da sfaturi in necunostinta de cauza.

| bustamante a răspuns (pentru Abh):

La infectii puternice se ia si la 6 ore ca adult si gabarit peste 100kg. In mod normal se administreaza 1/12 ore ca adult.

| Abh a răspuns (pentru bustamante):

Lucrez intr-un spital si te asigur ca Augmentinul se administreaza in general la 12 ore si in cazuri grave la 8 ore.

| bustamante a răspuns (pentru Abh):

Eu l-am luat si la 6 ore avand partile de jos ale maxilarului busind de puroi. Daia ma tot contrazic. Eu cand dau un sfat il dau din experienta nu din auzite.

49 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai medicul stomatolog te poate ajuta cel mai corect, o radiografie.
Nu iei antibiotic după bunul plac.
Sănănate.
La mulți ani!
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Ia un calmant( Algocalmin, Ibuprofen). Du-te la stomatolog, altfel nu vei scapa de probleme.

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Te înțeleg perfect cu durerea de măsea, mi s-a întâmplat exact la fel.
Mergi la farmacie și cere un antibiotic pentru durerea ta de măsea. Dacă iei pastile gen augumentin, norofen etc o să te calmeze pentru mai puțin timp, dar antibioticul te ajută că calmezi durerea pentru câteva ore și scoate infecția pe care o ai la măsea.
Dacă mergi la dentist crede-mă că nu se întâmplă nimic rău, probabil te gândești la injecții. Și mie îmi e foarte frică de injecții, dar dacă durerea încă persistă trebuie să te duci să rezolvi problema, e o tehnologie mai avansată în care numai e nevoie de injecții.

Baftă, ai grijă de tine!

| CrazyTeenager a răspuns:

Sa suporti durerea si sa te tratezi dupa ureche happy.

| TheTiger a răspuns:

Pentru masea iti dau un leac care merge 100%... nu trebuie pastile, nimic, fara gluma.
Ia putina tuica [ceva tare, alcool 40%+], baga in gura si tine unde ti-e maseaua pentru aprox 3 min.Mie asa imi trece.
Fara gluma acum, sincer big grin

| MotanuJmekerit explică (pentru TheTiger):

O sa incerc metoda asta daca cad in coma alcolica u esti de vina laughing

| TheTiger a răspuns (pentru MotanuJmekerit):

O scuipi dupa ce ai tinut-o 1-2min! Nu o inghiti!

| Cosmin86 a răspuns:

Du-te dracu la doctor, o sa te vindece foarte rapid.

Altfel durerea o sa dureze foarte mult, pana pierzi maseaua.

Nu inteleg de ce ai vrea sa pierzi un dinte.

| Pricked a răspuns:

Incearca sa dormi sau sa iei o pastila.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Mai taie din dulciuri şi ţigări.
Pe curând!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la dentist.

| ionutzul31 a răspuns:

...sa ti-o scoti singur laughing

| Hevnoraak a răspuns:

O poți calmam, dar îți prelungești chinurile.Nu o să mori dacă mergi la dentist. După anestezie nu simți nimic, ți-o spun din proprie experiență și mie mi-a fost frică dar am văzut că mai bine mă doare 1 oră decăt săptămâni.Dar dacă nu vrei să mergi, atunci ia Algocalmin sau alte calmante, nu lua antibiotice aiurea fară a consulta un doctor, încearcă să îți scoți curentul din urechi dacă e cazul.

| xXdoareuXx a răspuns:

Ia un antibiotic poate ai infectie, ampicilina 500mg o data la 6 h timp de 7 zile.dar mai bine ai putea consulta un medic sa-l intrebi daca este in regula ce ti-am zis eu

| emag a răspuns:

Cel mai bun medicament mi s-a parut chetorol, si fiolele de algocalmin sunt bune, iti amorteste si nu te mai doare o perioada, ar trebui totusi sa mergi la doctor, pastilele si alte solutii iti calmeaza durerea, dentistul in schimb o trateaza. Iti sugerz sa mergi totusi la dentist.

| DeidaraXR1 a răspuns:

Si mie mi-e frica de doctor. Tine in minte ca daca te duci prea tarziu s-ar putea sa regreti foarte tare. Du-te acum, iti face o analiza si o sa iti zica ce ai de facut. Daca este o carie se rezolva usor. Sa nu fie ceva mai grav care ar putea sa te afecteze pe termen lung.

| para001 a răspuns:

Du.te la farmacie si ia nurofen

| MotanuJmekerit explică:

Ma imi place Cosmin86 asta de fiecare daca cand il vad imi trage cate o urare de anul nou laughing Te iau la dracu cu mine daca vrei II OFERTA DE 2013 GRATIS

| MotanuJmekerit explică:

Multumesc celui cu fundita happy cat si celorlalti, va urez un an fericit si sa va impliniti toate visurile pe care le aveti in NOPTILE FIERBINTI laughing. Bafta all.

| ktlina a răspuns:

Ar trebui sa iei antibiotic dar pentru asta trebuie sa te duci neaparat la dentist. poate ti-e frica dar asta e. daca nu te duci risti sa te infectezi si se poate agrava totul

| bustamante a răspuns:

Nu stiu cum sa incep. Si eu sufar de dureri de masele puternice am facut nevralgii foarte dure si am descoperit Xilina, Xilodocaina (anestezice) te duci frumos cu durerea de masea pe tine te tii de masea si te implori la farmacista sa iti dea 2 fiole de xilina asta exista in Romania eu am un gel special din Italia daca esti din Targoviste vin cu mare placere sa te ''vindec'' temporar evident, este inevitabil ca sa nu ajungi la Stomatolog poti doar sa tratezi infectia sigur ai nevlagie dupa cum de doare iar te sfatuiesc sa iei Augumentin sau Amoxicilina pana ti se duce infectia iar dupa imediat sa te programezi la Stobatolog sa te tratezi chiar daca nu te doare. Daca faci asa ce ti-am spus eu iti va trece a era sa uit un ''medicament cu efect imediat mai este si Sarea incalzita in tigae'' o bagi intr-un prosop si o ti unde te doare. Stiu cum e iei simt durerea si te cred. Daca te pot ajuta cu mai multe sfaturi din experientele mele dentare da-mi add grigu05 pe mess.Astept funda.

| sebyse a răspuns:

Depinde daca te dor pentru ca ai tras curent(trebuia sa se unfle) ia antibioice no sa te doara cat t imp au efect dar trebuie sa iei timp de 2-3 zile ca sa iti treaca

| deepinlovewithyou a răspuns:

Buna!
Imi pare rau pentru tine. Incearca sa iei un Algocalmin, Augumentin sau Nurofen.
Mai este o metoda batraneasca ( o stiu de la bunica'mea ), iti pui un o bucatica de usturoi in urechea din partea maselei care te doare, si stai linistit in pat, fara sa te zbati, asa o sa te doara mai tare.
Sa te faci bine!

| Abh a răspuns (pentru deepinlovewithyou):

Nu baga usturoi in urechi, ai toate sansele sa ajungi si pe la Orl.

| deepinlovewithyou a răspuns (pentru Abh):

Daca il pune cu grija, nu se va intampla absolut nimic grav. Preferabil e sa-l inveleasca intr-o hartie si apoi sa-l puna in ureche.

| GrepolisKing a răspuns:

Poti folosi niste cuisoare, o pastila, sau poti baga niste tarie in ea
Cuisoarele daca te doare rau de tot maseaua de minte, am avut aceeasi problema, am bagat niste tarie si a trecut

| Conner a răspuns:

Pastile si leacuri babesti

Răspuns utilizator avertizat
| dutzaaa12 a răspuns:

Pentru inceput pune putina gheata, nu manca alimente tari! incearca sa mananci iaurt, supe etc. si spalare zi de zi pe dinti.niciodata cu periuta electrica! dar chiar si asa trebuie sa te duci la un specialist sfaturile mele sunt doar ca sa rezisti pana cand te duci la dentist.nu lungi prea mult durata

| bustamante a răspuns (pentru dutzaaa12):

Faci misto de el?
Doare mai tare la rece! Sper sa ai si tu durerili care le am eu macar 1 sfert si sa pui tratamentul de il zici tu sa imi zici cum e.

| dutzaaa12 a răspuns (pentru bustamante):

Imi pare rausadnu am vrut sa zic ceva rau.promit ca voi fi mai atenta la raspunsuri

| bustamante a răspuns (pentru dutzaaa12):

Multumesc. Daca observi in posturile mele eu dau raspunsuri la ce ma pricep sau din ce am patit eu. Durerea de masea este cea mai grea durere eu ar fi trbuit sa fiu operat chirurgical sa im scoata maseaua de minte deoarece am maxilarul mic sa ma taie in spate la ureche si chestii...Te rog fi atenta pe viitor. La multi ani.

| dutzaaa12 a răspuns (pentru bustamante):

La multi ani>)uite acum stiu si eu ca nu e buna gheata pentru masea.multumesc

| emblem23 a răspuns:

Abh, cezi ca el e singurul care a avut o sau are o durere de masea, si la masele unde e durere e si infectie, asta sa o stii de la mine si cum am mai spus, sa intrebe farmacistul intervalul la care sa i-a antibioticul, oricum crede-ma ca unele antibiotice se i-au si la 4 ore si la 8 ore si la 6 ore, dar augumentinul se i-a la 6 ore, si apropo, daca ai vaga sau stupida idee ca sunt in necunostinta de cauza te inseli amarnic, nooabo

| emblem23 a răspuns:

Bravo Abh, ma bucur pentru tine, eu tin sa te informez ca am luat la 6 ore timp de 4-5 zile si nu am mai murit

| Abh a răspuns (pentru emblem23):

Norocul tau!

| cristeasofia a răspuns:

Pune parfum