| Batmanuel a întrebat:

Ma dor putin ochii si imi simt ochii obositi cand stau la pc si citesc, iar uneori imi simt ochii uscati si clipesc des, probleme cu vederea nu am vad foarte bine si am citit undeva ca sunt de la radiatiile utraviolete de la monitorul meu lcd sau de la tv, credeti ca m-ar ajuta niste ochelari WAYFARER Fashion People la 15 lei insa pretul imi spune ca nu sunt de calitate la descriere zice ca au protectie uv -400

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ilya18 a răspuns:

Protectia uv e pentru soare, nu pentru radiatiile de la ecrane, n-au legatura. Pt situatia ta iti trebuie in primul rand picaturi pentru umezirea ochilor, visine e bun, iar ochelari pentru pc se iau de la magazine cu ochelari de vedere, si sunt un tip cu jumate din sticla mai intunecata, pentru ca ce deranjeaza in primul rand ochii e contrastul prea mare dintre lumina ecranului si restul incaperii, de aceea e bine sa ii micsorezi contrastul si sa lasi lumina aprinsa in incapere. Monitoarele noi, cu ecran subtire (lcd, led) nu mai emit radiatii care sa afecteze ochii cum o faceau cele vechi.

| irina2011 a răspuns:

Daca vrei sa-ti protejezi ochii impotriva radiatiilor UV poti sa o faci alegandu-ti niste lentile de calitate, de vedere sau de soare.
Cea mai buna protectie o ofera lentilele Crizal UV (essilor) pentru ca, spre deosebire de lentilele cu antireflexie obisnuite, Crizal UV ia in calcul si radiatiile care cad din spate si se reflecta din lentila direct in ochi si care reprezinta intre 10 si 50 % din expunerea totala.

Radiatiile UV duc la imbatranirea prematura a ochiului si diverse boli oculare: cataracta, fotocheratita, melanom ocular, etc.

Radiatiile UV ne afecteaza tot timpul, nu numai in zilele insorite. Cand nu ne aflam sub bataia directa soarelui ne supunem la o expunere UV de peste 40%.
Conform Organizatiei Mondiale a Sanatatii, principalele cauze ale pierderii vederii in tarile dezvoltate si in cele in curs de dezvoltare sunt legate de razele UV. Se estimeaza ca aproximativ 15 milioane de persoane din intreaga lume isi pierd anual vederea din cauza cataractei, iar 20% din aceste cazuri sunt cauzate sau agravate de expunerea la UV. Pe de alta parte, 5% pana la 10% din cazurile de cancer de piele apar la pielea din jurul ochilor si sunt direct legate de razele UV.

De multe ori nici nu bagam in seama simptomele, pentru ca par destul de banale. De exemplu, fotocheratita (arsura solara a ochiului), se manifesta prin durere de scurta durata, lacrimare si senzatie de corp strain. Dar daca dai o cautare pe google pentru poze, vei vedea ca afecteaza f. urat ochiul.