| luciana200972 a întrebat:

Ma dor sanii foarte tare si sunt umflati, am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative, care credeti ca ar fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Irina1705 a răspuns:

1. Daca au iesit testele negative e posibil a)e prea devreme(intirzierea ciclului ar trebui sa fie nu mai putin de 3 zile pentru date mai precise), b)o sarcina extrauterina pe care testul n-o arata. 2. inaintea ciclului cu citeva zile si pe mine ma dor sinii, asa ca poate e un semn ca trebuie sa-ti vina. Daca nu mergi azi la medic sa faci alte teste(ultrasonografia sau analiza de singe) miine dimineata check temperatura bazala, daca e mai mica de 37grade poti sa fii 100% linistita ca vine ciclul. Good luck

10 răspunsuri:
| Blue Eyes a răspuns:

Poate trebuie sa iti vina menstruatia, asa ma dor si pe mine inainte de a imi veni

| ~Annyee~:X a răspuns:

Eu am sanii mari si uneori am dureri, iar pe cine intreb imi spune ca e din cauza unei dereglari hormonale.Nu cred ca este si-n cazul tau du-te la medic ar fi cel mai bine.

| deyutzyk97 a răspuns:

Poate te dor pentru ca incep sa-ti creasca mai mari...

sper ca te am ajutat-funda?

Răspuns utilizator avertizat
| antonia09 a răspuns:

Cel mai sigur mergi la medicul ginecolog pentru a vedea care este cauza acestor dureri. Poate fi o dereglare hormonala, insa nu stiu cu siguranta.
Daca te afli in perioada de dinaintea menstruatiei, aceasta poate fi un smen premenstrual.
Multa sanatate si succes la medicul ginecolog.

| danco a răspuns:

Poate fi simptomul unei mastopatii (aparitia unor noduli, mastita etc). Manifestarile sunt premenstruale. Nodulii apar la ovulatie (pe la mijlocul ciclului si au cauza hormonala). Este considerat ceva destul de normal la fetele tinere, asa ca nu te speria apriori. Palpeaza-ti sanii sa cauti eventualii noduli.

Totusi, trebuie sa mergi la doctor daca: te dor sanii, se maresc si se inrosesc; sau daca sunt sensibili si lipseste menstruatia (caz in care probabil esti tu, de ai crezut ca e o sarcina); sau daca iti curge din mamelon o mica secretie ca laptele; sau daca te doare brusc sanul si tine durerea 2-3 saptamani fara sa te lase si te doare punctual, in anumite zone, nu in tot sanul.

Daca esti tanara, poti face biopsie mamara (cu extragere de tesut printr-o mica punctie) sau RMN. Daca aveti peste 40 ani, faceti o mamografie.

In concluzie, sper ca la tine e cauza hormonala si atunci doctorul iti prescrie preparate hormonale sau diferite geluri, plus un regim alimentar fara cafea si grasimi.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca nu este sarcina, sunt tulburari hormonale.Multe femei simt asta inainte de ciclu cu 2-3 zile.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Sunt 2 motivebig grin
Ori iti cresc...
Ori trebuie sa iti vina menstruatiawinking
Deci stai linistitabig grinNu enimic gravbig grin

| luciana200972 explică:

Sincer la 26 de ani nu cred ca mai am sanse sa-mi creasca, desi mi-asi dori, menstruatia nu mia mai venit de pe 15 mai, imi doresc sa fie sarcina dar nu inteleg de ce nu iese la teste, cred ca mi-a ramas varianta cu dusul la medic. merci de sfaturi

| Daiana_1431 a răspuns:

Ori iti cresc, ori trebuie sa iti vina menstruatia cum mi se intampla si mie happy