| Tunarugiani98 a întrebat:

Am si eu o intrebare si va rog frumos dacă ati putea sa-mi raspundeti, sânii sunt umflați si ma dor si dupa ce mi-a trecut perioada de menstruatie, mentionez ca am facut si 4 teste de sarcina in intervale diferite de timp si au iesit negative, insarcinata nu sunt, dar oare de ce inca ma dor sanii? Astept un raspuns. care ar fi problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alecsawng01 a răspuns:

Se poate sa fie din cauza ovulatiei, multe femei au la ovulatie aproximativ aceleasi simptome ca si la menstruatie, dar poate nu atat de intens, iti recomand sa-ti descarci aplicatia Flo, sau oricare alta, insa eu Flo folosesc si acolo iti introduci datele si simptomele si iti spune in mare de ce poate te dor in aceasta perioada, si iti arata aproximativ cand ai ovulatia.

| Tunarugiani98 explică (pentru alecsawng01):

Deci nu cred ca ar fi motiv de ingrijorare, am mentionat ca am facut 4 teste de sarcina si au iesit negative, si asa este, inca ma dor sanii si sunt putin tari, dar nu ca la început, o sa-mi treaca de la sine? Sunt 2 zile de cand mi s-a terminat menstruatia, imi cer scuze ca pun atatea întrebări, dar mna, ma ingrijoreaza faptul in sine, sanii au inceput sa ma doara cu 2 saptamani inainte de ciclu, si de asta m-am ingrijorat fiindcă ma dor si acum si sunt tari, dar nu ca si până acum

| alecsawng01 a răspuns (pentru Tunarugiani98):

Da, vor trece de la sine, daca sunt abia 2 zile de cand ti s-a terminat atunci nu este ovulatia, este doar de la menstruatie.

| Tunarugiani98 explică (pentru alecsawng01):

Mă scuzi ca te intreb, tie ti s-a intamplat vreodata asa ceva sa te doara sanii si sa fie tari si dupa ce ti se termina menstruatia?

| alecsawng01 a răspuns (pentru Tunarugiani98):

De obicei nu, imi trece odata cu aparitia ciclului, insa chiar nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi, de exemplu ai spus ca pe tine au inceput sa te doara cu 2 saptamani inainte de stop, pe mine mereu incep sa ma doara cu maxim o saptamana sau cateva zile inainte de ciclu, la tine pot fi de vina diferite schimbari hormonale si sa ti accentueze si prelungeasca aceasta durere, daca ea insa nu trece sa zicem in vreo 5 7 zile, atunci poate ar fi indicat sa mergi la un control, insa nu are rost sa te stresezi atat de tare, ai facut si 4 teste de sarcina care dupa parerea mea arata ca te-ai cam stresat, ceea ce este normal, insa incearca sa nu te mai gandesti si sa lasi sa treaca de la sine, de asemenea si sa ai grija sa nu faci miscare gen alergare, sarituri, fara o bustiera speciala care sa diminueze impactul si sa nu dormi pe burta prea mult in perioada asta. Ce mai fac eu cand sunt in situatia ta si ma dor foarte tare este sa iau o crema si sa-mi fac un fel de masaj foarte incet si usor cu miscari circulare, cat sa detensionez situatia. Poti incerca si tu. Sper sa-ti treaca cat mai repede happy

| alecsawng01 a răspuns (pentru alecsawng01):

Daca nu ai fi avut menstruatia atunci ar fi fost un motiv clar de ingrijorare, insa ei clar te dor din cauza menstruatia, de asta zic sa astepti si sa ai rabdare, ca sigur vor trece.

| Tunarugiani98 explică (pentru alecsawng01):

Cele 4 teste au iesit cu rezultat negativ, le-am facut cu diferente de cateva zile intre ele, sau chiar cu o saptamana, deci ma gandesc ca insarcinarea iese din discutie, nu sunt