| BUBULINA a întrebat:

Ma intereseaza sa-mi fac o ecografie abdominala si am sunat la hiperdia mi s-a spus ca pretul ecografiei este de 100 de lei. Intrebarea mea este daca am trimitere de la medicul de familie este mai ieftin? am incercat sa sun si nu mai raspunde.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! trimiterea e valabila numai daca apelezi la policlinica de stat, in rest nu e luata in considerare, chiar si asa te pune sa platesti chipurile o coplata. Adica mai pe intelesul tau...am avut trimitere sa fac eco abdominala totala, medicul de fam a zis ca e gratuit, cand am ajuns la poiliclinica, surpriza, trebuie sa dati 45 de roni, dar zic nu e gratuita, ba da dar asa se percepe o taxa, cand am venit la medicul de fam cu rez, am intrebat-o, trebuia platita acea eco? Ea a zis ca nu, pentru ca aveam trimitere, o coplata insemna ceva in jur de 10-15 roni, dar nu s-a intamplat asa, am platit integral, si cica nu trebuia sa si iscalesc pe trimitere atat timp cat am platit. Dar asta e asa e in Romania, nu mai esti sigur de nimic.Tu incearca daca ai trimitere la policlinica. Aveti laborator Materna in orasul vostru? Suna si vezi ca ei fac gratuit.Pentru mai multe detalii da-mi un mesaj pe privat.Pop

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, nu, fiindca casa de asigurari nu mai deconteaza genul asta de investigatii. Poate anul viitor.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca e clinica particulara ma indoiesc ca vor lua in considerare biletul de trimitere. Altfel, ti-ar fi spus.

| doctoressa a răspuns:

Da, este mai ieftin cu trimitere de la medicul de familie. Hiperdia -ProLife are contract cu CASMB pentru aproape toate investigatiile oferite. http://www.i-medic.ro/analize/ecografia

| ICPreda a răspuns:

Salut!
Daca lucrati si aveti asigurare, in mod normal cu trimitere de la medicul de familie ar trebui sa fie gratuit!
In speranta ca v-am putut fi de folos va doresc o zi buna!