| anca_8058 a întrebat:

Ma numesc Anca, am 23 de ani, casatorita.Am infectie urinara am facut un tratament cu antibiotice, inca nu mi-a trecut de tot dar eu vreau sa fac un copil.Intrebarea mea este:pot ramane insarcinata si daca da pot avea probleme cu sarcina? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pana nu iti vindeci infectia, nu este recomandat sa ramai insarcinata, Sarcina agraveaza toate infectiile pre-existente si mai ales infectiile urinare. Daca faci in primul trimestru o infectie urinara urata, fie vei face septicemie (ceea ce inseamna pierderea sarcinii plus posibilitatea pierderii vietii tale), fie infectia va omori copilul, fie va trebui sa iei antibiotice care pot afecta bebelusul. daca vrei un copil sanatos si o sarcina normala, ia tratament, vindeca-ti infectia urinara corect si abia dupa cateva luni incepeti sa lucrati la un bebe. Esti tanara, vei avea copii, dar e pacat sa risti integritatea si viata copilului.

| OanaG a răspuns:

Buna.Pai in primul rand scapa de acea infectie, fatul poate avea probleme in urma acelei infectii netratate. Aici pe TPU, nu sunt specialisti in ginecologie, cel mai bine ar fi sa consulti un medic ginecolog.
Sarbatori fericite, si sa faci un bebe frumos dupa ce te faci bine >big grin

| deeeeeebora a răspuns:

Incearca tratamente naturiste nu cu antibiotice, urinal acut sau mai bine intreaba farmacistele.am auzit ca sunt bune si nu sunt nocive pentru organismul tau. ceai de coada soricelului sau calului fac mult mai bine decat un pumn de antibiotic.
Secretu':perseverenta de continuarea tratamentului

| TuchleiMihai a răspuns:

Incearca sa scapi de infectie prima oara, nu ar fi deloc ok sa iei antibiotice puternice in timpul sarcinii.

Fa o "antibiograma" sper sa nu fi gresit termenul, dupa care vezi ce tratament iti este recomandat. trateaza te!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HAI! Sunt Gabi si te-as ruga foarte frumos sa nu mai iei antibiotice si sa-ti faci un control la medicul specialist dupa care sa cauti o farmacie naturista serioasa. Ai avea nevoie de spalaturi locale si un tratament serios, dupa care sigur vei putea ramane insarcinata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o idee buna deloc. Trebuie sa iti faci analize corecte, sa se depisteze ce anume a provovat infecti si la ce medicamente este sensibla. Gandeste-te. Daca ramai insarcinata si infectia ta revine in forta (avand in vedere ca nu e tratata definitiv, poate reveni oricand), cum ai sa o mai tratezi? Nu ai sa poti lua medicamente eficiente pentru ca or sa dauneze copilului... si atunci ce faci? Stai cu infectia 9 luni?

| DjMitZză a răspuns:

Buna Anca, cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor bun. ca asa pe net cine stie iti poate zice cineva si nu e bine si dupa patesti ceva. pararea mea ar fi sa mergi la un doctor bun, cum am zis si mai sus. happy

| lumeaecolorata a răspuns:

Buna, Anca! Te sfatuiesc sa pui intrebarea ta aici: http://www.i-medic.ro/......l-feminin. Iti va raspunde un medic specialist, care este mai avizat decit oricine sa-ti dea un sfat in problema ta. Mult succes!