| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc teodora si am si eu o intrebare dar nu e pentru mine ci pentru mama mea.Este posibil sa ramana gravida inainte de ciclu cu 6 zile? dupa 6 zile i-a venit ciclu normal dar luna lui octombrie nu ia mai venit deloc, ultima data i-a venit pe 30 septembrie.mama mea are 42 ani e posibil sa ramana la meno^pauza? va multumesc astept raspuns. adresa mea de yahoo e: dorotea38@yahoo.com va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e posibil sa ramana insarcinata cu 6 zile inainte de menstruatie, dar daca menstruatia a fost normala din toate punctele de vedere, e putin probabil sa fie vorba de o sarcina.
E posibil sa fie si instalarea precoce a menopauzei, dar si o alta dereglare hormonala. mama ta trebuie sa-si faca un test de sarcina si apoi sa mearga, fara intarziere la ginecolog.

daniela
| daniela a răspuns:

Daca are 42 ani cel mai usor ar fi sa se duca la un control medical de specialitate

| lora_9285 a răspuns:

Daca sangerarea menstruala a tinut normal, banuiesc ca intre 5-7 zile, atunci inca nu a sosit momentul sa vina urmatoarea sangerare menstruala pentru ca, un ciclu menstrual considerat normal este de 28 de zile.
Avand varsta de doar 42 de ani nu cred ca a sosit timpul pentru menopauza. Eventual daca a avut anterior interventii chirurgicale ginecologice, atunci se poate vorbi de simptome ale menopauzei precoce. Dar, cel mai indicat sfat este sa treaca pe la un control ginecologic pentru evaluarea sanatatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca i-a venit pe 30 septembrie inseamna ca e in regula...