| sweetys a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva? De vreo doua saptamani mi-au aparut niste umflaturi pe degetele de la maini, unele mi s-au retras dar in locul lor au ramas niste punctulete mov. Mi-au iesit de mai de mult si la degetele de la picioare dar nu mi-am facut grij fiindca am crezut ca sunt bataturi. Stie cineva de la ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
mariana
| mariana a răspuns:

Pot sa fie produse de un reumatism poliarticular, motiv pentru care este necesar sa te prezinti la medicul de familie si el va sti unde sa te indrume, pentru a te putea vindeca.
Nu ai specificat daca acesti mici noduli sunt durerosi, daca sunt durerosi exista o mare posibilitate sa fie un efect al reumatismului. Dar mai pot fi si niste acumulari de grasime, tip lipom, fara sa le vad nu-mi pot da seama. Tu spui ca acesti noduli dispar si in locul lor ramane un punct mov, fara tratament nodulii reumatismali, nu dispar.
E posibil sa fi facut o infectie ori o boala a copilariei?
Ca sa fii linistit mergi saptamana ce urmeaza la medic si problema se va rezolva.
Un gand bun si multa sanatate.